Drukas resursa adrese: https://kandava.lv/aktualitates1/kandavas_novada_lielakais_mednieku_kolektivs_imula
Drukas datums: 17:46:08 28.03.2024

Kandavas novada lielākais mednieku kolektīvs „Imula”10.11.2019

mule_deer_elk_creek_b_myatt__5489215221.jpgKolektīvs „Imula” pastāv jau 15 gadus un šo gadu laikā izveidojies par lielāko kolektīvu Kandavas novadā aptverot platības, galvenokārt, Matkules un Vānes pagastos.

Mednieki ir liela sabiedrības daļa, kura izprot, ciena un mīl dabu, tās procesus un mijiedarbību starp dabu un cilvēku, lai gan ir sabiedrības daļa, kuru uztvere krasi atšķiras un bieži tiek dzirdēts un lasīts par medniekiem daudz slikta.

Medniecība patiesībā ir ļoti liels darbs, ko mednieki dara savā brīvajā laikā, neprasot par to atlīdzību. Bieži no sabiedrības ienāk sūdzības  gan no lauksaimniecības zemju īpašniekiem, gan no privātmāju īpašniekiem par milzu postījumiem, ko nodarījuši meža dzīvnieki: brieži noēduši rapšu sējumus, meža cūkas izpostījušas sējumus un zālājus, bebri nopludinājuši privātīpašumus. Tad nu mednieks dodas palīgā, lai šo dzīvnieku populāciju ierobežotu, jo šāda situācija, galvenokārt, veidojas pie lielas populācijas un dzīvnieks vairs nedzīvo mežā, kas ir viņu dabiskā vide, bet nāk uz laukiem, uz ceļa un pat pilsētā. Mednieki par saviem līdzekļiem sakārto mežu infrastruktūras, sakopj vaļējās meliorācijas, nojaucot dambjus, tāpat speciāli paredzētās vietās tiek novietota barība, lai dzīvnieki vieglāk pārdzīvotu ziemas periodu.

Pats mednieku kolektīvā iestājos, kad man bija 15 gadu. Sākotnēji, kā jau visi mednieki, biju dzinējs. Šāds noteikums izvirzīts, lai iepazītu platības un saprastu pašu procesa būtību kopumā. No pilngadības kļuvu par mednieku un nu jau vairāk kā pusgadu esmu šī kolektīva vadītājs. Man kā vadītājam ir ļoti liela atbildība, jo medniecību Latvijā uzrauga un regulē daudzas valsts iestādes un normatīvie akti, līdz ar to darba apjoms ir liels, lai viss tiktu ievērots, tāpēc mūsu kolektīvs veido veiksmīgu sadarbību ar Valsts iestādēm, ierobežojot slimību izplatību un  ziņojot par malumedniecību.

 Mūsu kolektīvā vide medniekiem ir sakārtota- atbilstoši visām prasībām, mednieki ir ļoti atbildīgi un gan dzinējmedībās, gan individuālajās medībās ievēro noteikumus un drošības pasākumus, kā arī ciena un ievēro senas medību un kluba tradīcijas. Liels darbs un laiks tiek ieguldīts strādājot tieši ar platību jautājumiem, jo platībām ir jābūt bez pārrāvumiem. Tiek braukts pie zemju īpašniekiem un runāts,jo citkārt, kad īpašnieki grib atteikties no līguma saistībām par labu citam kolektīvam, bieži tas notiek ar viltu un maldiem, solot neizpildāmas lietas, līdz ar to arī mums rodas situācija, ka nevaram piekļūt citām platībām un palīdzību uz postījumiem nevaram sniegt, tāpat arī citiem kolektīviem, kad tiek uzrakstīti līgumi, bet piekļuves zemes gabalam nav un solītās saistības izpildīt nevar, piemēram, solot ierobežot staltbriežu izplatību, kaut kolektīvs apsaimnieko pārāk mazu platību un tam atļauja medīt nemaz nav izsniegta, tādejādi zemju īpašnieks būtībā ir ticis apmuļķots. Tādēļ mēs veicam izskaidrošanas darbu, un cenšamies vienoties ar īpašniekiem.

 Mūsu kolektīvs ir kā liela ģimene. Kopā esam 56 aktīvi mednieki, bet dodam iespēju un ar prieku uzņemam arī jaunus biedrus. Kolektīvā notiek arī dažādi saliedēšanās pasākumi. Tiek rīkotas sporta spēles un katru sezonu svinīgs pasākums- balle ar ģimenēm kopā ar mūsu zemju īpašniekiem.

Jānis Graudēvics, mednieku kluba „Imula” valdes priekšsēdētājs

P.s. Pievienotajam attēlam ir ilustratīva nozīme.