vejsparns.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
mobile_header2.jpg
Lapas karte
AA+A++
A AAA

Jaunākais regulējumā Covid-19 pandēmijas laikā11.06.2021

covid_11_06_2021.jpgSvarīgākais:

- No 15.jūnija sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus personām, kas varēs uzrādīt derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, varēs sniegt arī iekštelpās; kopā ar viņiem varēs būt bērni vecumā līdz 11 gadiem bez sertifikātiem;

- No 15.jūnija būs atļauti āra izklaides pasākumi un atrakcijas;

- No 15.jūnija varēs norisināties sporta treniņi iekštelpās;

- No 15.jūnija būs atļautas organizētas sporta sacensības ārā;

- Valsts policija un Valsts robežsardze būs verifikācijas iestāde Eiropas Savienības digitālā Covid-19 sertifikāta izdošanas, verifikācijas un akceptēšanas jautājumos;

- Covid-19 risku dēļ Latvijā būs aizliegts no citām valstīm ievest ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas;

- 15.jūnijā Ministru kabinets lems par ceļošanas ierobežojumu atcelšanu pret Covid-19 vakcinētajiem, testētajiem un pārslimojušajiem.


Likumdošanas apskats:
    
Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus personām ar digitālo Covid-19 sertifikātu varēs sniegt arī iekštelpās

No otrdienas, 15.jūnija, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus personām, kas varēs uzrādīt derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, varēs sniegt arī iekštelpās, paredz ceturtdien Ministru kabinetā atbalstītie Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātie grozījumi noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".
Ēdināšanas pakalpojumi iekštelpās būs pieejami personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19, pārslimojušas Covid-19, vai kurām ir sadarbspējīgs testēšanas sertifikāts, kas apliecina, ka persona pēdējo 48 stundu laikā ir veikusi Covid-19 testu un tas ir negatīvs, vai sešu stundu laikā veiktais SARS-CoV-2 antigēna tests ir negatīvs, kā arī šīs personas pavadošie bērni vecumā līdz 11 gadiem bez sertifikātiem.
Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi varēs apkalpot klientus klātienē, ievērojot stingras epidemioloģiskās drošības prasības, proti, atļaujot pie viena galdiņa atrasties līdz četrām pilngadīgām personām no divām mājsaimniecībām, neskaitot bērnus. Pie galdiņa nevarēs atrasties vairāk nekā desmit personu.
Tāpat ēdinātājiem iekštelpās būs jānodrošina vismaz divu metru attālums starp pie dažādiem galdiņiem sēdošām personām. Galda piederumus, trauku komplektus un salvetes katram apmeklētājam būs jāizsniedz individuāli, bet pēc katras ēdienreizes galdiņus jādezinficē.
Paredzēts, ka ēdinātājiem būs arī jānodrošina regulāra telpu ventilācija vai dabīga vēdināšana.
Iekštelpās klientiem būs jālieto sejas un deguna aizsegi, izņemot laika posmu, kad personas atrodas pie galdiņa.
Sabiedriskās ēdināšanas vietas darbu klātienē varēs uzsākt ne agrāk kā plkst.6 un beidz ne vēlāk kā plkst.24. Sabiedriskās ēdināšanas vietas pēc plkst.24 drīkstēs izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai.
EM skaidroja, ka patlaban sabiedriskās ēdināšanas vietās atļauts ēdienu izsniegt līdzņemšanai vai ēst ārā. Tāpat, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai valstī un ņemot vērā, ka būtiskai daļai sabiedriskās ēdināšanas vietu nav ārā vai to kapacitāte nav pietiekama ekonomiski pamatotai darbības atsākšanai, kā arī, laika apstākļi ne vienmēr paredz komfortablu iespēju atrasties terasē, EM uzskata, ka ir nepieciešams nodrošināt epidemioloģiski drošas, atbildīgas un fizisko un emocionālo veselību veicinošas atpūtas iespējas iekštelpās.

 
No nākamās nedēļas būs atļauti āra izklaides pasākumi un atrakcijas

Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu no otrdienas, 15.jūnija, atļaut āra izklaides pasākumus un atrakcijas.
EM izstrādātie grozījumi noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" paredz, ka turpmāk varēs sniegt arī individuālos ar izklaidi saistītus pakalpojumus, piemēram, atrakcijas, karuseļus, rodeļus, lai padarītu pakalpojumus pieejamus visu vecumu bērniem.
Tāpat nākamnedēļ būs atļauts sniegt individuālos saimnieciskos pakalpojumus, kas saistīti ar āra atrakcijām, tostarp akvaparkos, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos, ja tiek ievērotas epidemioloģiskās drošības prasības, proti, saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas klātienē ārā sāk ne agrāk kā plkst.6 un beidz ne vēlāk kā plkst.22.
Apmeklētājiem un darbiniekiem būs jālieto mutes un deguna aizsegi, izņemot bērnus līdz septiņu gadu vecumam, vietās, kur ir intensīva cilvēku plūsma.
Šajās izklaides vietās pirms un pēc inventāra lietošanas tie būs jādezinficē.
Tāpat āra izklaides un atrakciju vietās vienai personai būs jānodrošina ne mazāk kā 20 kvadrātmetru no publiski pieejamās teritorijas platības.
 

No 15.jūnija varēs norisināties sporta treniņi iekštelpās

No 15.jūnija varēs norisināties sporta treniņi iekštelpās tām personām, kurām būs sadarbspējīgs testēšanas, vakcinācijas pret Covid-19 vai vīrusa pārslimošanas sertifikāts, ceturtdien lēma valdība.
Treniņi iekštelpās varēs notikt gan individuāli, gan grupā, nosakot to organizēšanai ievērojamos epidemioloģiskās drošības pasākumus.
Paredzēts, ka iekštelpu treniņos vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no apmeklētājiem pieejamās sporta norises vietas telpu platības. Peldbaseinā vienai personai ir jānodrošina 15 kvadrātmetri no ūdens virsmas platības. Sporta treniņa telpu piepildījums nedrīkst pārsniegt 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj šo telpu infrastruktūra. Pie ieejas labi redzamā vietā jābūt izvietotai informācijai, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā vietā.
Grupu treniņos vienā treniņgrupā drīkst pulcēties ne vairāk kā 12 personas, ieskaitot sporta speciālistus. Ja to pieļauj attiecīgās sporta treniņa norises telpas platība, tiek ievēroti noteikumi par platību uz vienu personu un noslodzi, dažādu treniņgrupu plūsmas fiziski nepārklājas, kā arī tiek nodrošināta to darbības atsevišķa uzraudzība, vienlaikus drīkst norisināties vairāku treniņgrupu darbs. Treniņa laiks nedrīkst pārsniegt 90 minūtes.
Ģērbtuvēs maksimālais piepildījums nedrīkst pārsniegt 25%, kā arī sporta telpā jābūt nodrošinātai apmeklētāju un iesaistīto darbinieku reģistrācijai.
Saslimšanas gadījumā pēc Slimību profilakses un kontroles centra pieprasījuma iestādēm jānodod apmeklētāju un sporta treniņos iesaistīto darbinieku personu dati, kā arī informāciju par sporta treniņu norises datumiem un vietām, telpām.
Ministri arī vienojās par tiesību normu atcelšanu, kas paredzēja īpašus nosacījumus 2021.gada pasaules čempionāta hokejā vīriešiem organizēšanai - gan attiecībā uz dalībnieku ēdināšanu, gan skatītāju klātbūtni spēles arēnās.

 

Nākamnedēļ drīkstēs rīkot sporta sacensības ārā

No 15.jūnija būs atļautas organizētas sporta sacensības ārā, nosakot to organizēšanai ievērojamos epidemioloģiskās drošības pasākumus, ceturtdien lēma Ministru kabinetā.
Sacensībām ir jābūt iekļautām attiecīgā sporta veida Sporta likumā noteiktā kārtībā atzītās sporta federācijas sacensību kalendārā, kas ir publicēts tās tīmekļvietnē. Sacensībās nedrīkstēs piedalīties sportisti, kas ir jaunāki par septiņiem gadiem.
Ministri vienojās, ka sacensību norises vietā (autosportā - ātrumposma norises teritorijā) vienlaikus drīkstēs atrasties ne vairāk kā 300 personas, ieskaitot sportistus un darbiniekus, kas ir tieši saistīti ar sacensību norises nodrošināšanu. Visas sacensību norisē iesaistītās un ar sacensību norises nodrošināšanu saistītās personas būs nepieciešams akreditēt.
Sacensību norisē piepildījums ģērbtuvēs nedrīkstēs pārsniegt 25% un vienas komandas vai sportista apkalpojošie sporta darbinieki stingri ievēro "burbuļa princip", lai nepārklātos cilvēku plūsmas. Savukārt, noslēdzoties sacensībām, apbalvošana klātienē drīkstēs notikt tikai individuāli.
Tāpat atļautas būs paredzētās sporta sacensības organizētā un kontrolētā veidā klātienē apmeklēt skatītājiem, kuriem būs sadarbspējīgs vakcinācijas pret Covid-19 vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāts.

 
Nosaka par ES Covid-19 sertifikātu akceptēšanu atbildīgās iestādes un prasības pasākumiem nevakcinētām personām

Valdība ceturtdien noteica tiesības Valsts policijai un Valsts robežsardzei būt par verifikācijas iestādi Eiropas Savienības digitālā Covid-19 sertifikāta izdošanas, verifikācijas un akceptēšanas jautājumos.
Valdībā atbalstītie Veselības ministrijas (VM) virzītie grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" arī paredz noteikt epidemioloģiskās drošības prasības, lai publiskos pasākumos un pakalpojumu saņemšanai klātienē varētu pieskaitīt arī personas, kas nav vakcinētas pret Covid-19 vai atveseļojušās, bet ir veikušas atbilstošu Covid-19 testu.
VM norāda, ka šo personu pavadībā esošie bērni, kas ir jaunāki par 12 gadiem, varēs piedalīties pasākumos un saņemt pakalpojumu kopā ar vecākiem, neveicot testu. Savukārt bērniem no 12 līdz 16 gadu vecumam būs nepieciešams veikt Covid-19 testu. Tā kā šāda vecuma bērnu vakcinācija tikai nesen ir sākta, šim nolūkam Covid-19 tests tiks apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, bet pārējām personām, kam ir iespēja vakcinēties ar valsts apmaksātām vakcīnām, tests būs jāapmaksā no saviem līdzekļiem.
Tādējādi, saskaņā ar VM pausto, tiek papildināti iepriekš minētie Ministru kabineta noteikumi ar jauniem izņēmumiem. Tie ietver iespēju piedalīties publiskos pasākumos klātienē un saņemt publiskus pakalpojumus klātienē arī tām personām, kas 48 stundas pirms pasākuma vai pakalpojuma saņemšanas ir veikušas SARS-CoV-2 RNS polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testu vai sešas stundas pirms pasākuma vai pakalpojuma saņemšanas ir veikušas Covid-19 ātro antigēna testu un tas ir negatīvs. Šādos gadījumos būtu izmantojams ātrā antigēna tests, kas minēts Eiropas Savienības Covid-19 ātro antigēna testu (ĀAT) kopīgajā un atjauninātajā sarakstā.
Kā skaidro VM, lai gan arī vakcinēta persona var inficēties, tests nedod tādu garantiju kā vakcinēšanās, jo vakcinēšanās gadījumā inficēšanās risks samazinās 47 reizes. Testētā persona var inficēties jebkurā brīdī pēc testēšanās, kā arī pastāv mazāka, bet iespēja, ka nevakcinēta persona var inficēties no vakcinētas personas.
Tāpat ministrijā atzīmē, ka PĶR tests ir jutīgāks un spēj uzrādīt inficēšanos ar vīrusu agrīnākā stadijā, kad vēl nav infekcijas pazīmju, tādēļ inficētās personas ar PĶR testu var izkontrolēt vismaz 48 stundu periodā. Savukārt ĀAT ir mazāk jutīgs un identificē vīrusu, kad cilvēka organismā ir augstāka vīrusa slodze un personas infekciozā fāze ir tuvāk, tādēļ ĀAT tests jāveic iespējami tuvāk pasākuma vai pakalpojuma sākumam.
Savukārt gadījumā, ja pasākumā piedalās gan vakcinētas, gan nevakcinētas personas, pastāv lielāka iespēja vīrusa pārnešanai un cirkulācijai, tādēļ drošības prasībām šādos pasākumos ir jābūt stingrākām, nekā pasākumos, kuros piedalās tikai vakcinētas un Covid-19 pārslimojušas personas, norāda VM.
Pamatojoties uz šo, līdz ar prasību veikt Covid-19 testu, VM arī iezīmējusi konkrētas prasības šādiem pasākumiem un pakalpojumiem. Tās ietver prasību nodrošināt pietiekami efektīvu kontroli, lai izvērtētu vakcinācijas, atveseļošanās vai testa veikšanas faktu, kā arī prasību visām personām, kas atrodas pasākuma norises vai pakalpojuma sniegšanās vietā, lietot mutes un deguna aizsegus.
Tāpat pasākuma norises vai saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietā telpās un teritorijā nevar atrasties apmeklētāji, kas neatbilst vakcinācijas, atveseļošanās vai testa veikšanas prasībām, bet, ja tā ir, tad pasākuma vai pakalpojuma sniegšanas laikā jāievēro visas noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības. Vienlaikus kā prasība noteikta nepieciešamība apmeklētajiem nodrošināt fiksētas personalizētas sēdvietas un distances ievērošanu arī starp sēdvietām un skatītāju plūsmas nodalīšanu.
Reizē šādi pasākumi iekštelpās nevarēs būt ilgāki par četrām stundām, un pasākumos iekštelpās, kas ilgāki par divām stundām, tiek nodrošināts vismaz 15 minūšu ilgs pārtraukums vēdināšanai. Vienlaikus iekštelpu pasākumā varēs maksimāli piedalīties 300 personas, bet ārtelpu pasākumā - 500 personas.
Šādos gadījumos publiska pasākuma organizētājam vai pakalpojuma sniedzējam būs tiesības pārliecināties par viesu vai apmeklētāju atbilstību vakcinētas, pārslimojušas vai testētas personas statusam. Tādēļ publiska pasākuma organizētājam vai pakalpojuma sniedzējam ir tiesības pieprasīt personām uzrādīt apliecinājumu par atbilstību kādai no minētajām grupām.
Tāpat šie noteikumi jau šobrīd nosaka, ka Covid-19 testa sertifikāta derīguma termiņš beidzas, kad pēc analīžu nodošanas Covid-19 testa veikšanai pagājušas vairāk nekā 48 stundas, ja veikts Covid-19 tests, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS, vai vairāk nekā sešas stundas, ja veikts SARS-CoV-2 ātrais antigēna tests.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) preses konferencē ceturtdien šajā sakarā pavēstīja, ka organizatoriem būs jāuzņemas atbildība par Covid-19 testēšanās sertifikātu pārbaudīšanu, ja pasākums tiek rīkots daļēji drošā jeb "dzeltenā" režīmā, proti, ja pasākums ir paredzēts gan vakcinētām un Covid-19 pārslimojušām personām, gan nevakcinētām personām.
Pēc ministra sacītā, pasākuma rīkotāji arī var piedāvāt pirms pasākuma apmeklētājiem veikt ātros antigēnu testus, kuru rezultāti ir ātri un teju nekavējoties tiek atspoguļoti sertifikāta sistēmā.
Paredzēts, ka minētās izmaiņas stāsies spēkā no 15.jūnija.
Kā atzīmē VM, kamēr sabiedrībā nav sasniegta kolektīvā imunitāte, nevakcinētai personai pastāv ļoti augsts risks inficēties ar Covid-19.

 

Covid-19 risku dēļ Latvijā būs aizliegts no citām valstīm ievest ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas

Ar Covid-19 izplatību saistīto risku dēļ turpmāk būs aizliegts Latvijā no citām valstīm ievest ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas, ceturtdien lēma valdība.
Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" paredz, ka turpmāk Latvijas teritorijā būs aizliegts ievest ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas no citām valstīm. Vienlaikus grozījumi paredz, ka turpmāk Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) noteiks pasākumus Covid-19 infekcijas uzraudzībai ūdeļu, citu Mustelidae dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu populācijā.
Tāpat PVD pārziņā būs Covid-19 situācijas uzraudzība minēto dzīvnieku populācijā un ziņošana Eiropas Komisijai.
Turpmāk ūdeļu, citu Mustelidae dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu īpašniekiem jāizstrādā biodrošības pasākumu plāns saskaņā ar PVD izvirzītajām prasībām, kā arī novietnē vai mītnē dzīvniekus varēs ievest saskaņā ar noteiktajām prasībām.
Tāpat dzīvnieku turētājam būs jānodrošina novietnē strādājošām personām Covid-19 diagnostikai obligātie rutīnas skrīninga testi, kā arī jākontrolē, ka novietnē strādā tikai tādas personas, kurām nav konstatēts Covid-19 infekcijas ierosinātājs un nav infekcijas slimības simptomu.
Grozījumi paredz, ka novietnē vai mītnē dzīvniekus no citas Latvijas teritorijā esošas novietnes vai mītnes ieved, ievērojot, ka novietnei nav noteikti dzīvnieku pārvietošanas un dzīvnieku neapstrādātu ādu izmantošanas ierobežojumi, kā arī dzīvniekus pirms ievietošanas novietnē pie pārējiem dzīvniekiem tur atsevišķi un novēro vismaz 14 dienas, nodrošinot atsevišķu personālu un aprīkojumu to turēšanai, barošanai un kopšanai. Savukārt, ja novērošanas laikā nav konstatēts Covid-19 infekcijas ierosinātājs, dzīvniekus pēc novērošanas perioda ievietos novietnē pie pārējiem dzīvniekiem.
Covid-19 infekcijas skartās ūdeļu novietnes īpašnieks vai turētājs, saskaņā ar noteikumu grozījumiem, sadarbojas ar PVD un Slimību profilakses un kontroles centru un ievēro tā sniegtos norādījumus, lai nodrošinātu Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanas pasākumu ieviešanu novietnē.
Pēc PVD pieejamās informācijas, Latvijā 12.maijā bija reģistrētas deviņas kažokzvēru audzētavas, no kurām piecās novietnēs tiek turēti 100 590 dzīvnieku, no tiem 63 935 - skartajā kažokzvēru novietnē.
Grozījumi stāsies spēkā dienā pēc izsludināšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Kā ziņots, "Baltic Devon Mink" gan darbiniekiem, gan ūdelēm atklāta inficēšanās ar Covid-19. PVD aģentūru LETA iepriekš informēja, ka novietnē ūdeles likvidēt patlaban nav nepieciešams.
Vienlaikus PVD atzīmēja, ka šajā periodā ūdelēm nav novērotas Covid-19 saslimšanas pazīmes, nav konstatēta paaugstināta ūdeļu mirstība. Turklāt ir sācies kucēnu dzimšanas laiks, un arī jaundzimušajiem ūdeļu kucēniem slimības pazīmes un pastiprināta mirstība nav novērota.

 
Valdība plāno atcelt ceļošanas ierobežojumus pret Covid-19 vakcinētajiem un pārslimojušajiem

Nākamnedēļ, 15.jūnijā, Ministru kabinets lems par ceļošanas ierobežojumu atcelšanu pret Covid-19 vakcinētajiem, testētajiem un pārslimojušajiem, ceturtdien preses konferencē pavēstīja valdības pārstāvji.
Ceturtdien Ministru kabineta sēdē bija plānots skatīt Satiksmes ministrijas (SM) virzītu priekšlikumu par ceļošanas ierobežojumu atcelšanu pret Covid-19 vakcinētajiem un šo slimību pārslimojušajiem. Tomēr šis jautājums netika skatīts, jo, kā atzina Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), valdībā iesniegtais noteikumu projekts nedaudz atšķīries no tā, kāds tika atbalstīts Operatīvajā vadības grupā. Premjers nevēlējās iekļaut valdības sēdes darba kārtībā neizdiskutētu jautājumu.
Savukārt Operatīvās vadības grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis skaidroja, ka laika trūkuma dēļ netika panākta vienošanās par "covidpass" aizpildīšanas kontroli, veicot starptautiskos pārvadājumus. Viņš solīja, ka risinājums tiks rasts līdz nākamās nedēļas valdības sēdei.
Citskovskis stāstīja, ka vienošanās tika panākta par priekšlikumu, ka pret Covid-19 vakcinētie vai testētie, kā arī šo slimību pārslimojušie varētu ceļot bez ierobežojumiem, proti, šīm personām nebūs nepieciešams lidostā veikt Covid-19 testu, pēc atgriešanās no ārzemēm nebūs jāievēro pašizolācija, izņemot, ja persona atgriezīsies no valsts ar augstu Covid-19 saslimstības rādītāju, piemēram, Indijas.
Valsts kancelejas direktors piebilda, ka ar valdības lēmumu pret Covid-19 vakcinētas un šo slimību pārslimojušas personas varēs ceļot bez šķēršļiem, kā tas bija pirms iestājās Covid-19 pandēmija. Tāpat plānots pārskatīt regulējumu attiecībā uz testēšanu nevakcinētām personām.
Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) paskaidroja, ka ar visām pusēm saskaņotais SM, Veselības ministrijas un Ārlietu ministrijas priekšlikums būtībā paredz atļaut tā dēvētos nebūtiskos ceļojumus. Pavļuts uzsvēra, ka priekšlikums paredz atjaunot tūrismu.

facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top