Drukas resursa adrese: http://kandava.lv/jaunumi/par_krusas_un_negaisa_nodaritajiem_postijumiem_kandavas_novada
Drukas datums: 22:06:49 22.11.2019

Par krusas un negaisa nodarītajiem postījumiem Kandavas novadā13.06.2019

11.jūnija spēcīgā krusa, kas skāra Kurzemi, tajā skaitā arī Kandavas novadu, dažviet pilnībā nopostījusi graudaugu sējumus, dārzeņu platības un ogulājus taču šāda mēroga postījumu mūsu novadā nav īpaši daudz.

Kandavas novadā postījumi ir mazāki, taču tie vēl tiek apkopoti. Pilsētā bijusi traucēta elektroapgāde, taču lielāku postu negaiss nodarījis Matkules pagastam, kur cietuši ceļi un mežs. Krusa pagastos arī sabojājusi mašīnas, izsitusi māju logus.

Būtiski zaudējumi ir nodarīti tikai atsevišķās vietās, pilnībā iznīcinot sējumus, kamēr lielākā daļa kultūraugu lauku cietuši daļēji, tostarp arī vienā pagastā starp dažādām saimniecībām situācija ir atšķirīga. Lielie krusas graudi nodarījuši  postu ziemas kviešiem, kas sasnieguši vārpošanas stadiju, un rapšiem, kas bija izdzinuši pākstis un gatavojās pilnbriedam. Daļa kviešu vārpu nolauztas un guļ uz zemes vai aizlauztas pusmastā. Skāde ir nodarīta ne vien graudkopjiem, bet arī augļkopjiem – vietām nopostītas iekoptas siltumnīcas, nopostītas zemenes.

Kandavas novada dome aicina novada zemniekus, lauksaimniekus, kuru sējumus un stādījumus izpostījusi krusa un negaiss, sazināties ar Kandavas novada domes uzņēmējdarbības speciālisti Ivetu Pāžu (T. 29186169 vai e-pastā iveta.paza@kandava.lv), lai pašvaldība varētu apzināt postījumu apmēru un valsts līmenī virzīt jautājumu par stihijas izraisīto zaudējumu kompensēšanu.

Lauku atbalsta dienesta darbinieki un zemnieku organizāciju pārstāvji  norāda, ka apdrošināšana ir vienīgais instruments, ar ko mazināt riskus šādos gadījumos, jo, piemēram, pārsēt laukus šobrīd ir jau par vēlu. Ir iespējams gan vēl sēt griķus, taču tiem patlaban nav noieta, tāpēc to sēja lauksaimniekiem radītu vēl lielākus zaudējumus. Aicinām būt atbildīgiem un apdrošināt savus sējumus un stādījumus!


Informāciju sagatavoja: Iveta Pāža, Kandavas novada domes uzņēmējdarbības konsultants