Drukas resursa adrese: https://kandava.lv/jaunumi/vai_jauna_siltumtrase_rada_siltuma_zudumus
Drukas datums: 11:58:28 29.03.2024

Vai jaunā siltumtrase rada siltuma zudumus?15.03.2018

4525eba7_4092_4cd9_b638_1edb001cb0b5.jpgIestājoties siltākiem laika apstākļiem, Kandavas pilsētā bija redzams, ka jaunā siltumtrase kausē sniegu un acīgākajai sabiedrības daļai radās sekojošs jautājums: Kāpēc bija nepieciešama siltumtrašu rekonstrukcija un milzu līdzekļu ieguldījums, ja joprojām ir tik acīmredzami siltuma zudumi? Jautājām SIA “Kandavas Komunālie pakalpojumi” valdes loceklim Oskaram Kļavam, kā viņš skaidro acīmredzamo faktu, ka vietās, kur atrodas siltumtrase, izveidojusies stiga, uz apkārtējā sniega fona.

O. Kļava: “Vispirms gribu uzsvērt, ka nav tādas tehnoloģijas, kas nodrošinātu siltumenerģijas pārvadi no siltumavota līdz patērētājiem bez zudumiem. Jebkuras enerģijas pārvade vairāk vai mazāk ir saistīta ar zudumiem. Enerģijas ražotāju uzdevums ir tos maksimāli samazināt, cik to pieļauj tehnoloģiskās un ekonomiskās iespējas. Īstenojot projektu “Kandavas pilsētas siltumtrašu pārbūve un izbūve”, SIA “KKP” nekad nav solījis, ka siltumenerģijas zudumi pārvadē izzudīs, tie tikai samazināsies, tādejādi ļaujot samazināt ražošanas izmaksas un, rezultātā, arī siltumenerģijas cenu. Īstenojot projektu, uzņēmumam ir izdevies samazināt siltumenerģijas zudumus, jo pirms projekta realizācijas aptuvenie siltuma zudumi bija 17 % (kaut gan dati nav salīdzināmi, jo nebija vienota siltumtrase, un pakalpojums tika nodrošināts no vairākām katlu mājām), bet šajā sezonā, pēc projekta īstenošanas no 2017. gada septembra līdz 2018. gada februārim, tie sastāda tikai 9,3 %, kas ir labs rādītājs un liels ieguvums. Projekta “Kandavas pilsētas siltumtrašu pārbūve un izbūve” viens no mērķiem bija nodrošināt, ka siltuma zudumi nepārsniedz 12 %, ņemot vērā, ka uz doto brīdi siltuma zudumi sastāda 9,3 % mērķis ir sasniegts.

Cits iemesls, bez iepriekš minētā, varētu būt tas, ka caurules ir ieguldītas tuvu zemes virskārtai, un cauruļu tranšeju vietā ir mainīta grunts (smilts), tā kā smilts saules ietekmē sasilst ātrāk, līdz ar to arī sniegs nokūst ātrāk. Ja šāda situācija tiktu novērota pie lielām negatīvām gaisa temperatūrām, tad gan šāda situācija nebūtu pieļaujama.

Projektā “Kandavas pilsētas siltumtrašu pārbūve un izbūve” tika izmantotas 2. sērijas rūpnieciski izolētās caurules, kuras ir ar samērā zemu izolācijas siltumvadītspējas koeficientu, bet vēlreiz gribu uzsvērt, ka arī šīs caurules nenodrošina siltumenerģijas pārvadi bez īpašiem zudumiem.”