4-attels.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
mobile_header2.jpg
Lapas karte
AA+A++
A AAA

Covid-19 aktualitātes

Trešdiena 08.02.2023
Aldona

Kandavas novada vēstnesis

Paplašina tekstila šķirošanas iespējas piejūras reģionā28.11.2022

dsc02045.jpgVeicinot tekstila materiālu otrreizējo apriti Latvijā, kā arī palielinoties sabiedrības izpratnei par atbildīgu šķirošanu un pieprasījumam pēc tekstila konteineriem AS “AJ Power Recycling” sadarbībā ar SIA “3R” un atkritumu apsaimniekošanas sabiedrību "Piejūra" Tukuma, Talsos, Kandavā un Rojā izvietos 22 publiski pieejamus tekstila šķirošanas konteinerus iedzīvotāju nevajadzīgajiem apģērbiem un apaviem.

Visi tekstila šķirošanas konteineri pieejami publiskai lietošanai ikvienam iedzīvotājam. Specializētajos konteineros iedzīvotāji aicināti nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.

SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra” valdes loceklis Ēriks Zaporožecs: Tekstils, kas nonāk vidē vai sadzīves atkritumos, ir tikpat liels piesārņojuma avots un tikpat bīstams kā plastmasa, riepas un baterijas, jo satur daudzas ķīmiskas un videi kaitīgas vielas. Pēdējo 15 gadu laikā tekstila ražošanas apjomi pasaulē ir dubultojušies. Arī Latvijas tirgū ik gadu nonāk 24 tonnas jauna un lietota apģērba, tas ir 12,52 kg uz katru iedzīvotāju. Bet pasaules pieredze rāda, ka vidēji tikai 20%  no visa nopirktā un lietotā apģērba pēc tam nonāk atkārtotā izmantošanā vai pārstrādē, bet pārējais, visticamāk, nogulst poligonos vai tiek sadedzināts. Tādēļ turpinot paplašināt iedzīvotāju iespējas šķirot atkritumus un mainīt paradumus, esam priecīgi paziņot, ka sadarbībā ar “AJ Power Recycling” Piejūras reģionā tiks izvietoti jauni tekstila šķirošanas konteineri.”

AS "AJ Power Recycling" vadītāja Solveiga Grīsle: “Pēc veiktajiem pētījumiem varam secināt, ka šobrīd tekstila atkritumi Latvijā ir būtiska poligonos noglabāto atkritumu daļa. Tas nozīmē, ka ir svarīgi, lai iedzīvotāji sāktu šķirot šos atkritumus un tie nenokļūtu sadzīves atkritumos. Tātad mūsu kā atkritumu apsaimniekotāju uzdevums ir šo iespēju radīt viegli pieejamu iedzīvotājiem ar mērķi samazināt radīto atkritumu apjomu, lai veicinātu tekstila materiālu otrreizējo apriti Latvijā. Tekstila atkritumu dalīta vākšana Latvijai jānodrošina jau no 2023. gada, tāpēc pakāpeniski atkritumu apsaimniekotāji jau šo uzdevumu ir sākuši iedzīvināt, tostarp arī AS “AJ Power Recycling”.”

Specializētie tekstila šķirošanas konteineri piejūras reģionā pieejami:

Talsi: 1905. gada iela 1, 1. Maija/Rūķu ielas krustojums un Ziemeļu/Lidlauka ielas krustojums

Tukums: Strēlnieku iela 47 un Mazā iela 9

Kandava,  Lielā iela 4a (Kandavas tirgus)

Roja, Zvejnieku iela 2

Sabile, Ventspils iela 10

Engure, Jūras iela 73

Mērsrags, Lielā iela 3

Dundaga, Brīvības iela 3

Valdemārpils, Celtnieku iela 5

Stende, Stacijas iela 1

Milzkalne, Šlokenbeka iela 7

Lapmežciems, Liepu iela 2A (Tautas nams)

Slampe, “Zemgaļi”

Jaunpils, “Aizvēji”

Tekstila konteineros nodotie izstrādājumi tiks pāršķiroti. Tekstila materiāli, kas ir labā stāvoklī, tiek novirzīti atkārtotai lietošanai pasaules attīstības valstīs, vēl daļa kvalitatīvo apģērbu un apavu tiks ziedoti organizācijām, bet daļai tekstila tiek meklēta otra dzīve pārstrādē, piemēram, materiālus var izmantot enerģijas iegūšanai.

Lai nodotie apavi, apģērbi būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas. Tomēr būtiski piebilst, ka šajos konteineros iespējams nodot arī mājas tekstilu, somas un jostas. Tekstila šķirošanas konteineru apsaimniekošanu nodrošina “AJ Power Recycling” sadarbības partneris SIA “3R”.

facebokinstagramtwitteryoutubedraugiem.lv
PASĀKUMU KALENDĀRS

Ziņo par pārkāpumiemLatvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumiVeselību veiconošie pasākumi Kandavas un pagastu apvienības teritorijāPumpurs
back to top