kandavas_tilts_migla.jpg
dzīvo ar garšu!
  • lat.jpg
  • eng.jpg
mobile_header.jpgSvētdiena 31.05.2020
Jûsma, Alīda

Kandavas novada vēstnesis
FOTOGALERIJA
VIDEO

Vārds uzņēmējiem- Mans moto: ātri domāt – ātri rīkoties 09.10.2019

Turpinot apzināt Kandavas novada lielākos un aktīvākos uzņēmējus, septembra  pēdējā nedēļā  viesojāmies  būvfirmā  SIA “M un V”, kura pēc apgrozījuma 2018. gadā  ierindojas pirmajā desmitniekā novadā, aicinot uz sarunu uzņēmuma vadītāju Gunti Meieru.

Kādi ir SIA “M un V” galvenie darbības virzieni un peļņas avoti?

Uzņēmums pamatā nodarbojas ar būvniecību, mazumtirdzniecību, māju apsaimniekošanu un tehnikas īri. No būvniecības nāk lielākā daļa peļņas, to nes arī veikals, bet ar māju apsaimniekošanu tā nebūt nav. Kandavā ir 17 mājas, kuras mēs apsaimniekojam un bieži ir tā, ka mums ir jāpiemaksā no savas naudas, lai laicīgi norēķinātos par komunālajiem pakalpojumiem un apkuri, jo iedzīvotāju parādi ir lieli. Būtībā tā ir labdarība. Skumji ir tas, ka cilvēki uzskata, ka  ir pašsaprotami, ka mums  jāsedz viņu parādi un reti kurš  pasaka paldies par mūsu darbu.

Mums ir vairāk par 20  dažādu specializētu tehnikas vienību un,  ja tās nav noslogotas objektos, tad tiek izīrētas.

Meklējot informāciju par jūsu firmu interneta vidē, neko daudz neatradu, tikai pamatinformāciju.

Jā! Mūsu nostāja ir tāda, ka nevajag sevi reklamēt un izcelt. Popularitāte mums nav vajadzīga, jo tas var būt kā koks ar diviem galiem- būvniecības nozarē konkurence ir milzīga un ātri vari tikt nolikts  pie vietas. Kuri gribēs, tie mūs atradīs un labāk, lai par mums runā padarītie darbi. Līdz šim mums pasūtījumu netrūkst. Vienīgi tuvākajā nākotnē pie būvmateriālu veikala ir paredzēts izvietot reklāmas izkārtni,  jo veikals turpina attīstīties un to apmeklē gan kandavnieki, gan  iebraucēji.

Ko nozīmē “M un V”  un kā biznesā iesaistās Tava ģimene?

Kad 1993.gada 23. septembrī  reģistrējām uzņēmumu, to dibināja divas ģimenes- Meieri un Vītoliņi. Tagad gan ir tikai Meieri, bet nosaukums palicis tāds pats. Uzņēmuma darbībā ir iesaistīta visa mana ģimene– sievas Vitas pārziņā ir būvmateriālu veikals, meita Anita ir izveidojusi un vada  savu apakšuzņēmumu – sieviešu  apģērbu veikalu “Donna”, kurā preces tiek iepirktas ārzemēs. Dēls Sandis ir darbu vadītājs būvniecībā, es pats strādāju ar dokumentāciju un visu ar savu kritisko aci pārraugu,  tā kā esam īsts ģimenes uzņēmums. Nezinu kā bez dēla visu izdarītu, viņš ir mana labā roka un ceru, ka pēc gadiem pārņems uzņēmumu savās rokās. Jaunajiem ir jaunas idejas, citāds skatījums uz lietām, kas  liek  iet līdzi laikam.  Priecājos, ka Sandis turpina izglītību augstskolā, lai ar zināšanām  palīdzētu mums tālāk attīstīties.

Kā jums ar sāpīgo jautājumu- darbaspēku?

Mūsu uzņēmumā strādā nedaudz pāri 50 darbiniekiem,  to trūkumu neizjūtam un skaitu palielinām, ir pat izveidojusies strādāt gribētāju rinda, līdz ar to  apsveram iespēju  pakāpeniski atbrīvoties no  strādājošajiem, kuriem ir problēmas ar alkoholu  vai citi pārkāpumi. Lai piesaistītu darbaspēku ir jābūt adekvātam un regulāram atalgojumam, ne mazāk svarīga ir arī attieksme pret savu kolektīvu, saviem darbiniekiem - to cenšamies ievērot. Reizi gadā darbiniekiem organizējam kādu pasākumu, šogad tā būs ekskursija uz Daugavpili.

Vislielākās problēmas ir ar darbaspēka izglītības līmeni, jauniešiem trūkst tehnisko zināšanu, tehniskās domāšanas. Lai arī cilvēks atnāk pieteikties darbā ar profesionālās izglītības diplomu, viņa zināšanas ir ļoti vājas, nav praktiskas pieredzes,  nepārzina elementāru teoriju. Tas kaut ko liecina par profesionālās izglītības līmeni Latvijā. Labāk nav arī ar vidusskolas absolventiem, viņu zināšanas  fizikā un matemātikā ir niecīgas, nemaz nerunājot par ķīmiju. To zinu no pieredzes, jo  mācīju būvniecību vienā no apmācību centriem Tukumā.  Mums ir doma SIA “M un V” darbnīcās izveidot mācību klasi ar visu nepieciešamo aprīkojumu un apmācīt savus esošos un topošos darbiniekus, piesaistot vadošos speciālistus no visas Latvijas. Tas būs vieglāk nekā katru apmācīt individuāli.

Liela problēma, īpaši jauniešiem, ir atbildības sajūta- laikā ierasties darbā, izdarīt darbu kvalitatīvi, sakārtot darba vietu.  Darba devējs to visu redz un novērtē.

Kādi ir uzņēmuma galvenie darbi pašreiz un nākotnes ieceres?

Par darbu trūkumu sūdzēties nevaram, esam atraduši ļoti labu nišu būvniecībā un nokārtojuši visas nepieciešamās licences, lai varētu strādāt Latvijā un ārpus tās. Sen esam pārkāpuši novada robežas, mūsu apjomus tas nodrošināt nevar. Patreiz mums ir deviņi objekti pa visu valsti. Esam izveidojuši brigādi, kas strādā valstiski nozīmīgos objektos, kur nepieciešamas īpašas atļaujas, un darbs jādara kvalitatīvi, ātri, precīzi  ar perfektu dokumentāciju un perfektiem darbiniekiem. Esam gandarīti, ka varam to nodrošināt.

Ja nepieciešama citu speciālistu palīdzība, vispirms to meklējam starp mūsu novada uzņēmējiem, laba sadarbība izveidojusies ar SIA “Linda-1”, kur izgatavo mums nepieciešamās  metāla konstrukcijas.

Ar nākotnes plāniem ir tā: ja ar savu ideju padalies, tad tā vairs nav tava. Bet ja nopietni, tad turpināsim iesāktos darbus, slēgsim jaunus līgumus. Attīstīsim tālāk veikalu, bet to darīsim, vadoties pēc cilvēku pirktspējas un pircēju skaita – nevaram paplašināt segmentu, ja nav tirgus. Vienmēr ir jābūt attīstības plānam. Ja  būsim apmierināti ar sevi, sāksies stagnācija. Vienu no augstskolā  iegūtajām atziņām izmantoju  kā savu moto: “Ātri domāt- ātri rīkoties” – bez tā mūsu uzņēmums attīstīties nevarētu.

Kādus SIA “M un V” veiktos darbus Tu gribētu pieminēt?

Apmēram 10 gadus strādājām  Kandavas internātvidusskolā, kur veicām lielu darbu apjomu, esam uzlikuši jumtus visām Kandavas baznīcām, cēlam Katoļu baznīcas zvanu torni, piepalīdzot draudzes locekļiem, arī pašu baznīcu. Ir prieks, ka piedalījāmies Kandavas vecpilsētas ēku fasāžu apgleznošanā, tādejādi padarot mūsu pilsētu skaistāku un tūristiem pievilcīgāku. Kā pēdējo gribu minēt Rūmenes muižu, kur vēsturiskā kūts tika pārbūvēta par  modernu kultūras un svinību telpu.

 Iveta Pāža

Uzņēmējdarbības konsultante   

 

 

facebokinstagramtwitteryoutubedraugiem.lv
PASĀKUMU KALENDĀRS

Ziņo par pārkāpumiemLatvija.lvKandavas novada ceļu karte.Piejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas ceļiKandavas komunalie pakalpojumiVeselību veiconošie pasākumi Kandavas novadā
back to top