kandavas_promenade_pavasari_d_gudrike.jpg
dzīvo ar garšu!
  • lat.jpg
  • eng.jpg

PASĀKUMU KALENDĀRS

Novadā piemin Komunistiskā genocīda upurus

25.03.2018

25.martā novadā notika Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīti pasākumi Kandavā, Matkulē un Zantē.

Dienas ieskaņā atceres pasākuma dalībnieki devās uz Kandavas staciju, kur notika piemiņas brīdis un ziedu nolikšana pie Represēto akmens. Pēc tam atceres brīdis notika Kandavā pie Represēto piemiņas akmens.

Latvijas politiski represēto apvienības Kandavas nodaļas vadītājs Pēteris Briedis pateicās visiem klātesošajiem par dalību atceres brīdī un aicināja pieminēt tos vairākus tūkstošus cilvēku, kuri tika izsūtīti un neatgriezās Dzimtenē. Zemītes draudzes mācītājs Vilnis Auziņš pieminēja astoņdesmit trīs Kandavas novada iedzīvotājus, kuri no izsūtījuma dzimtajās mājās tā arī neatgriezās.

Pieminot skaudro dienu pirms sešdesmit deviņiem gadiem, sanākušos uzrunāja novada domes priekšsēdētājas vietniece Gunda Cīrule, aicinot tos, kuri atgriezās, stāstīt kas notika un kā notika, savukārt jaunāko paaudzi- jautāt un pierakstīt atmiņu stāstus, iedziļināties un analizēt, jo, kā uzsvēra G. Cīrule, latviešu tautas vēsture veido latviešu identitāti. 

Piemiņas brīži ar ziedu nolikšanu notika arī Matkulē un Zantē. Zantes pagasta skolēni, skolotāji un pagasta iedzīvotāji atcerējās un pieminēja tos sešdesmit trīs iedzīvotājus no Zantes, kuri 1949.gada 25. martā, izrauti no mājām, nonāca svešā, tālā zemē un cieta no padomju represijām. 9. klases skolnieces D.Krūmiņa un I. Jeļičeva iepazīstināja klātesošos ar vēsturiskiem faktiem, bet 5.klases zēnu ansamblis veltīja dziesmu.

Ir pagājuši 69 gadi kopš 1949. gada 25. marta. Šīs dienas notikums mūsu tautas vēsturē ir kā viena vienīga melna svītra laika ritumā, kas cilvēkus ierāva baigā virpulī. 1949. gada 25. marts ir viena no sāpīgākajām dienām 20. gs. vēsturē Latvijā, kad notika padomju varas organizēta un īstenota latviešu tautas iznīcināšanas un sanaidošanas akcija. Šajā dienā bez tiesas un bez jebkādiem apsūdzības aktiem uz mūža nometināšanu Sibīrijā tika izsūtīti vairāk nekā 43 tūkstoši nevainīgu cilvēku.

Represēto piemiņas pasākums Zantē 2018.gada 25.martā Represēto piemiņas pasākumā Kandavas stacijā, sanākušos uzrunā Represēto biedrības vadītājs Pēteris Briedis Represēto piemiņas brīdis Kandavā 2018.gada 25.martā Represēto piemiņas pasākums Matkulē
back to top