pavasara-foto-majas-lapai11mazs.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
mobile_header2.jpg
Lapas karte
AA+A++
A AAA

Aicinām izteikt viedokli par Cēres, Irlavas, Lestenes un Slampes pagasta ģerboņiem28.03.2024

4342813928258397695812077351275716360747884n.jpgTukuma novadā 2024. gadā top 12 jauni pagastu ģerboņi, kas priecēs pagastu iedzīvotājus daudzās paaudzēs un ļaus stiprināt savu identitāti tik dažādajā un vienlaikus vienotajā novadā.

Ar aktīvu iedzīvotāju iesaisti ir tapuši Cēres, Irlavas, Slampes un pagastu ģerboņi. Pirms tie tiek oficiāli saskaņoti un apstiprināti gan novada domē, gan Valsts Heraldikas komisijā, Tukuma novada pašvaldība aicina izteikt viedokļus līdz 2024. gada 10. aprīļa plkst. 16.00, nosūtot tos uz e-pasta adresi pieminekli@tukums.lv ar norādi “Cēres, Irlavas, Slampes vai Lestenes pagasta ģerbonis” (nosaukumā tiek norādīts tas pagasts, par kura ģerboni tiek izteikts viedoklis). Pēc norādītā termiņa saņemtie viedokļi netiks izskatīti.

Nosūtot viedokli, fiziska persona norāda savu vārdu, uzvārdu, deklarēto dzīvesvietu, faktisko dzīvesvietu (ja tā atšķiras no deklarētās), bet juridiska persona norāda nosaukumu, reģistrācijas numuru, juridisko adresi, likumisko pārstāvi.

Viedoklis, kura iesniedzējs nav identificējams, kura saturs nav attiecināms uz konkrēto tekstu, kura saturs ir subjektīvs vai objektīvi nesaprotams, nepamatots vai aizskarošs, netiek ņemts vērā.

Saņemtie viedokļi tiek apkopoti un atspoguļoti, sagatavojot lēmumprojektu par ģerboņa virzīšanu izskatīšanai Valsts Heraldikas komisijā paskaidrojuma rakstā, norādot vērā ņemtos un neņemtos viedokļus, kā arī pamatojumu.

Par ģerboņu tapšanas gaitu

Ģerboņa tapšanas process nav iedomājams bez vietējo iedzīvotāju iesaistes, no 2023. gada 22. decembra līdz 2024. gada 20. janvārim tika aptaujāti pagastu iedzīvotāji (gan novada mājaslapā tukums.lv un Facebook kontā, gan arī klātienē, katrā no pagastiem – bibliotēkās un citās pašvaldības iestādēs). Iedzīvotājiem tika lūgts izteikt viedokli, lai palīdzētu identificēt katra pagasta individualitāti lielajā Tukuma novadā – simbolu, vietu, personību vai stāstu, kuru simboliski ielikt jaunajā pagasta ģerbonī. Liels prieks, ka kopumā aptaujā bija izteikušies 165 novada iedzīvotāji, t.sk. par Cēres pagastu - 10, Irlavas pagastu – 32, Lestenes pagastu - 8 un Slampes pagastu – 13 iedzīvotāju anketas.

Tāpat vairākiem interesentiem, kas vēlējās sekot līdzi ģerboņa tapšanas procesam, bija iespēja atstāt savus kontaktus, kā rezultātā februārī un martā varēja piedalīties ZOOM sanāksmēs, un kopā ar novada pārstāvjiem, pagasta pārvaldes vadību un vēsturnieku, heraldikas speciālistu un ģerboņu mākslinieku Edgaru Simu, balstoties uz iesūtītajām idejām, palīdzēt nonākt pie iespējamiem risinājumiem. Lestenes pagasta ģerbonis jau apspriests sociālajos tīklos un arī 27. februārī tiekoties pagasta aktīvajiem iedzīvotājiem diskusijā par Lestenes baznīcas un Brāļu kapu memoriāla attīstību.  Ar Slampes pagasta pārstāvjiem E. Sims tikās pat divas reizes, kā rezultātā izdevās nonākt pie vienota kopsaucēja.

Iesūtīto ideju un diskusiju rezultātā heraldikas speciālists E. Sims, konsultējoties arī ar pieredzējušo Valsts Heraldikas komisiju, izstrādājis skaistus un oriģinālus ģerboņu variantus Cēres, Irlavas, Lestenes un Slampes pagastam.


4342799288258397529145422937550813937558151n.jpgCēres pagasta ģerboņa iecere un simbolu skaidrojums

Cēres pagasts ir viens no daudzajiem pagastiem, kas raksturojams kā lauksaimniecības teritorija. Te atrodas gan meži, gan karjeri. Pagasta centrs izvietojies agrākās Cēres muižas teritorijā, pie kuras atrodas parks ar 19. gadsimtam raksturīgiem kokiem. Meklējot unikālo Cēres pagastā, izceļas Cēres zīdkoku stāsts.

Teju pirms 100 gadiem - 1930. gadā, Cērē tika iestādīti zīdkoki (Morus alba L), kas šobrīd sasnieguši 4-8 metru augstumu. Ķīnā, zīdkoku dzimtenē, tos audzē kā barību zīdtauriņiem. Tolaik, kad stādīja šos kokus, domāja, ka arī Latvijā varētu ražot zīdu. Vietējā iedzīvotāja Anete Cute ar valdības atbalstu Ziemeļitālijā iegādājās sēklas un sāka Kurzemē veidot zīdkoku plantāciju. Iesākto darbu pārtrauca 2. Pasaules karš. Šobrīd apskatāmi 43 zīdkoki, kas pārcietuši arī ļoti skarbus laika apstākļus un turpina augt, apliecinot savu iederību mūsu klimatiskajos apstākļos. Cēres pagastā aug baltie un melnie zīdkoki. Tie plaukst maija beigās (lapas un ziedi reizē) un ik gadu dod ražu - tumši violetas, gandrīz melnas ogas, kas atgādina kazenes un pēc garšas ir saldskābas.

Pagasta ģerbonim izveidotas divas heraldiskās kompozīcijas: abās dalītā vairoga sudraba laukā
attēlotas zaļas zīdkoka lapas un melnas ogas, bet atšķirīga ir vairoga apakšējā daļa, kur vienā variantā uz zaļa lauka attēlota zīdkoka lapa sudraba krāsā, bet otrā - skaists sudraba zīdtauriņš. Lai arī zīdtauriņš Latvijas dabā nav sastopams, tauriņš labi izstāsta Cēres zīdkoku stāstu, un simbolizē pagasta iedzīvotāju ieceres un plānus: tie var būt lieli, ar starptautisku vērienu, tāpat kā pirms 100 gadiem.

Cēres pagasta ģerboņa paskaidrojuma raksts

 Lestenes pagasta ģerboņa paskaidrojuma raksts

 Irlavas pagasta ģerboņa paskaidrojuma raksts

 Slampes pagasta ģerboņa paskaidrojuma raksts

facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top