4-attels.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
Lapas karte
AA+A++
A AAA

VĀRDS UZŅĒMĒJIEM. Par ķiplokiem un mellenēm08.05.2021

vards_uznemejiem_steinbergs_2.jpg Ķiploku audzēšanu un pārstrādi ir uzsākusi arī Matkules pagasta zemnieku saimniecība „Sarmas”. Pagaidām tas notiek mazos apjomos, ar domu ražošanu paplašināt,  uz sarunu par turpmākajiem plāniem aicinājām saimniecības pārstāvi Valdi Šteinbergu.

Kāda ir jūsu saimniecības pamatnodarbošanās un kā nolēmāt audzēt  ķiplokus?

  Sākumā Zemnieku saimniecības pamatvirziens bija graudkopība un cūkkopība, vēlāk pievienojās arī biškopība. Tā kā saimniecības īpašumā ir tikai 15 hektāru zemes, bija  jāsāk domāt par papildus ienākumu avotiem, lai palielinātu naudas plūsmu un veicinātu uzņēmējdarbību. Izanalizējot situāciju, nolēmām pievērsties augļkopībai un dārzkopībai, un nu jau trešo gadu nepilna pushektāra platībā audzējam ziemas ķiplokus. Esam uzsākuši arī krūmmelleņu audzēšanu.

Vai dzīvi  Rīgā varat savienot ar darbiem laukos?

Ķiploku audzēšana, apstrāde un realizācija ir manā atbildībā. Melleņu audzēšanā pašlaik piedalos ar stādījumu ierīkošanu un aprīkojuma uzstādīšanu. Pašlaik apgūstu zināšanas par augkopību no vecāku ilggadējās pieredzes un esmu pametis darbu Rīgā, lai pilnībā pievērstos laukiem un apgūtu jaunās zināšanas. Ar visiem darbiem cenšamies tikt galā savā ģimenes lokā, bet reizēm nepieciešami papildus palīgi, lai pēc iespējas ātrāk sagatavotu produkciju.

Kā domājat realizēt ķiplokus?

 Pašreiz piedāvājam attīrītus ķiplokus un ķiploku pulveri un tiek meklētas papildus realizācijas iespējas- zemnieku tirgū, vietējiem iedzīvotājiem, sociālajos tīklos. Vislielāko vērību ķiploku audzēšanā pievēršam tieši ražības paaugstināšanai, lai ir kvalitatīvs un kvantitatīvs produkts no iespējami mazākas zemes platības.

 Esat vieni no retajiem, kas Kandavas novadā nodarbojas ar krūmmelleņu audzēšanu. Kā sokas?

 Tā kā daļa saimniecības zemes platību atrodas blakus jauktam priežu mežam, kur augsne ir viegli skāba un smilšaina, saules apspīdēta  nolēmām pievērsties  krūmmelleņu audzēšanai. Par labu mellenēm izlēmām arī tāpēc, ka ogas ir viegli uzglabājamas, neprasa tūlītēju realizāciju un ir izturīgas. Krūmāji ražo 20 gadus. Pagaidām ir iestādīti 0,12 hektāri, bet šogad platību ceram palielināt līdz 0,4 hektāriem. Jau šobrīd tiek gatavota zeme jauno stādu stādīšanai. Ceram realizēt ne tikai ogas, bet arī krūmmelleņu stādus, jo arvien vairāk cilvēku tās vēlas audzēt savos piemājas dārzos. Būtisku atbalstu šīs nozares attīstībai ieguvām piedaloties Kandavas novada domes izsludinātajā grantu konkursā, kurā iegūto finansējumu izmantojām krūmmelleņu stādu iepirkšanai.

  Nākotnē paredzēts melleņu dārzā ierīkot laistīšanas sistēmu, lai stādiem būtu vienmērīgs mitrums, kas ir būtisks faktors to attīstībai. Tas atvieglotu arī fizisko darbu. Strādāsim pie realizācijas jautājumu risināšanas gan ķiplokiem un to produktiem, gan melleņu ogām, gan stādiem.

facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top