Jaunas izstādes Kandavas novada muzejā07.05.2021
Muzeja darbinieki saviem skatītājiem ir sarūpējuši jaunas izstādes, cerot, ka drīz atkal varēsim tikties klātienē! Visiem izstādes autoriem ir saistība ar Kandavu.
Fotogrāfiem, ceļotājiem un Kandavas patriotiem iesakām iedziļināties, pirms 140 gadiem dzimušā Kārļa Ādolfa Veinberga (1881 – 1949), ievērojama 20. gadsimta pirmās puses skolotāja, botāniķa, ceļojuma apraksta “Vadonis pa Kurzemes Šveici” (1924) autora un izcila fotogrāfa fotogrāfijās.
Fotogrāfa K. Veinberga skatu kartes un stikla fotoplates ir vienas no Kandavas novada muzeja krājuma unikālajām lietām, tajās fiksēta Kandava un tās apkārtne gandrīz pirms 100 gadiem. Liela daļa no fotogrāfijām plašākai sabiedrībai apskatei nav bijusi pieejama. 2020. gadā tika veikta 30 stikla fotoplašu digitālā retuša, putekļu un skrāpējumu noņemšana, bojāto vai zudušo attēla daļu atjaunošana. Nu muzejā skatāma fotoizstāde “Kandava – vārti uz Kurzemes Šveici”.
Šogad 15. maijā svinēsim Starptautisko ģimenes dienu un Starptautisko muzeja dienu. Ja epidemioloģiskā situācija vēl neļaus apmeklētājiem vērt muzeja durvis, tad 14. un 15. maijā muzeja ārtelpā būs apskatāma daļa no K.Veinberga fotoizstādes un kolekcionāra Jāņa Dukaļska sīpolpuķu izstāde.
Mākslas mīļotājiem, skolniekiem un vēstures pētniekiem piedāvājam ielūkoties mākslinieces-grafiķes Ineses Mīlbergas (1962) izstādē, kurai doti divi nosaukumi: “Kas dzīvo tumšajā skapī un citi stāsti” un “Atmiņu grāmata manai ģimenei.” Apskatāmi ap 130 filigrāni zīmējumi un koši akvareļi, kuros attēloti mākslinieces bērnībā sastaptie personāži: opapiņš, Irīte, omamma Mirdza, mamma, toreizējās dzīves vietas – Blaumaņielas dzīvoklis Rīgā, vasaras jūrmalas. Nākamā Ineses dzīvesvieta ir mazpilsēta, te lieliski parādīti gan sadzīves apstākļi, gan skolu vide, gan veikalu iekārtojums, gan bērnu brīvbrīži ar tik neierastām spēlēm šodienas bērniem kā “klases”, “zemes dalīšana”, “veikalnieki”, “krāsas”. Zīmējumus un akvareļus papildina stāsti par notikumiem, rezultātā skatītājam tiek pasniegta 1960. – 1970-to gadu sociālais reālisms. Šobrīd Inese strādā kā pedagogs Talsu mākslas skolā, ir aktīva Talsu mākslinieku (Krūmu mākslas) grupas dalībniece, bet dzimusi viņa ir “Līgu dzirnavās”.
Dzejas sapratējus, fotogrāfus un dabas mīļotājus iepriecinās kandavnieces Maijas Laukmanes (1953) fotoizstāde “Kurzeme tuvplānā”, kur 55 dažādus autorei svarīgus fotomirkļus papildina pašas rakstītās haikas. Te noskaņu rada iemūžinātie saules lēkti, Jāņu ugunskurs, smilšu raksti, žogu stāsti, ko papildina dzīvnieku portreti, atvērti logi un prieks: “Neesmu tauriņš, esmu tauriņa elpa, kas lido dzīvē.” Izstādē autore priecāsies par skatītāju līdzdalību, jūs varēsiet radīt nosaukumus fotogrāfijām.
Sekojiet līdz informācijai FB lapā @kandavasnovadamuzejs un mājas lapā www.kandava.lv, iegūto informāciju pastāstiet arī vecāka gadagājuma ļaudīm - saviem vecākiem, vecvecākiem, darbabiedriem un kaimiņiem.
Inese Roze, Kandavas novada muzeja vadītāja