Kad koks pārtop mākslā06.07.2020
“Šie puiši ar koku strādā kā ar plastilīnu,” tā par SIA “Eko wood factory” komandu saka uzņēmuma īpašnieka sieva Līga Vaivade-Kalnmeiere. Un tas patiesi nebūt nav pārspīlēti teikts, jo uzņēmuma specializācija ir sarežģītu interjera priekšmetu un pārdrošāko dizaineru ideju realizācija.
SIA “Eko wood factory” valdes priekšsēdētājs Edgars Kalnmeiers kokapstrādes jomā darbojas astoņpadsmit gadus- ar koku sācis strādāt jau pusaudžu vecumā, bet pirmo kokapstrādes uzņēmumu reģistrējis, sagaidot pilngadību. “Mācījos Rīgas 19. arodvidusskolā par galdnieku, pēc tam augstskolā studēju uzņēmējdarbību. Sāku ar vienkāršiem privātpersonu pasūtījumiem- gatavoju durvis, galdus, krēslus. Pirmais lielākais darbiņš bija kafejnīcā “Imulas”, kad izgatavojām dažus galdu un krēslu komplektus. Tā maz pamazām esam izauguši,” par savu ceļu uz pašreizējo amatu stāsta uzņēmējs.
Uzņēmuma klienti ir ne tikai no Latvijas, projekti realizēti arī Krievijā, Itālijā, Vācijā. Komplicētākais no tiem bijusi savrupmāja Itālijā, kurai tika izgatavoti sarežģīti koka izstrādājumi pēc vēsturiskiem paraugiem. Edgars stāsta, ka joprojām realizē arī individuālu klientu pasūtījumus, tomēr vairāk specializējas uz lielajiem projektiem. “Starptautiskā lidosta “Rīga”, Latvijas Banka, Rīgas pils, Dzintaru koncertzāle Jūrmalā,” viņš uzskaita uzņēmumus, kuros realizēti projekti, piebilstot, ka sadarbība ar šāda līmeņa partneriem ir kļuvusi par ikdienu. Taujāts par līdz šim lielāko realizēto objektu, viņš min Latvijas Nacionālo bibliotēku un piebilst, ka tur SIA “Eko wood factory” gatavotie paneļi ir atrodami 6000 kvadrātmetru platībā. “Pēdējais lielais projekts, ko īstenojām ir dvīņu torņi “Z-Towers” Rīgā,” viņš piebilst. Lai realizētu šāda mēroga darbus, uzņēmums piedalās projektu konkursos, bet ar atsevišķiem dizaineriem un pasūtītājiem gadu gaitā ir izveidojusies ilggadēja sadarbība.
SIA “Eko wood factory” specializējas sarežģītu mēbeļu dizainu, dekoratīvu sienas paneļu, koka interjera priekšmetu un koka fasāžu ražošanā. “Ražotne aprīkota ar modernu tehnoloģisko bāzi, iespējams izgatavot dekoratīvus koka paneļus, kas līdzinās mākslas darbiem, izliektas koka konstrukcijas, ugunsizturīgus koka paneļus, kā arī, pielietojot unikālu frēzēšanas tehniku, var radīt jebkura digitālā attēla 3D kopijas,” par produktu daudzveidību stāsta Edgars, norādot uz sarindotajiem paraugiem pie ražošanas telpu sienām, kas ilustrē viņa sacīto. Uzņēmējs uzsver, ka neražo standarta produktus, tiek strādāts pēc individuāla pasūtījuma, tāpēc katrs rezultāts ir pilnīgi atšķirīgs. Jautāts par izejmateriālu iegādi, viņš saka, ka mēbelēm izmantojamās koka plāksnes iegādājas no Vācijas vai Austrijas, bet masīvkoka dēļus iepērk tepat Latvijā.
Uzņēmumā strādā 40 darbinieku no Kandavas un Tukuma. “Ja objekts ir kur tālāk, tad uz tā realizācijas laiku piesaistām vietējos puišus. Darbiniekus atrodam caur sludinājumiem. Mums ir projektu vadītājs, kurš, realizējot lielos projektus, pārvācas uz objektu. Vagoniņā tiek iekārtots birojs, tur uz vietas viņš zīmē, mēra un strādā ar puišiem,” ikdienas darba procesu ilustrē Edgars.
Sarunas gaitā ievirzāmies šobrīd aktuālajā tēmā par koronavīrusu Covid-19, jautāju, vai valstī izsludinātā ārkārtas situācijas un ierobežojumi saistībā ar vīrusu ir ietekmējuši uzņēmuma ikdienu. Uzņēmējs norāda, ka ierobežojumu sekas ir graujošas un šobrīd liela daļa darbu ir apturēti uz laiku vai pavisam (saruna ar Edgaru Kalnmeieru notika 18.06.2020.). “Aizbraucām ar savu piedāvājumu uz izstādi Londonā, uzrunājām potenciālos klientus, sākām strādāt ar paraugiem, cenām un tā tālāk. Tiklīdz sākās kovidkrīze, tā arī visi plānotie projekti beidzās īsti nesākušies. Uz doto brīdi visam strīpa pāri un nekas nenotiek,” esošo situāciju komentē Edgars, piebilstot, ka laimīgā kārtā pie dažiem projektiem tepat Latvijā darbu var turpināt.
Kā atzīst uzņēmuma īpašnieks, līdz šim Eiropas Savienības fondu finansējums nav izmantots, uzņēmuma attīstībā tiek investēta daļa no peļņas. “Šobrīd esam uzrakstījuši projektu jumta pārseguma siltināšanai un seguma nomaiņai,” viņš teic, piebilstot, ka līdz rudenim to būtu jāpabeidz.
Taujāts par uzņēmuma tuvākiem un tālākiem mērķiem, viņš ar plašu rokas vēzienu norāda uz tālāk pie meža esošo vīnogu plantāciju. “Vīnogas aizņem 2 hektārus, bet tām vēl augt un augt. Ikdienā pie vīnogām strādā divi cilvēki,” savus nākotnes plānus ieskicē Edgars, precīzi gan nenorādot, vai saldajām ogām kādreiz būs lemts tapt sulā, vīnā vai kādā stiprākā dzērienā.