Profesionālās pilnveides kursi Barselonā Kandavas Reģionālās vidusskolas Erasmus+ projekta ietvaros
Augusta pirmajā nedēļā, kad Latvijā vasara sāka jau atkāpties, Kandavas Reģionālās vidusskolas skolotāja Iluta Reinsone devās uz Barselonu baudīt Spānijas silto sauli un piedalīties kursos “Tablets and Smartphones: Using mobile devices as educational tools”. Kursi notika Europass Teacher Academy no 2.-7. augustam Erasmus+ projekta “Pedagogu profesionālā pilnveide mūsdienīga mācību procesa nodrošināšanai” LĪGUMA NUMURS – 2020-1-LV01-KA101-077333 ietvaros.
Barselona ir pilsēta Spānijas ziemeļaustrumos Vidusjūras krastā. Tas ir Katalonijas administratīvais centrs un novada apdzīvotākā pilsēta, kā arī visas valsts otra apdzīvotākā pilsēta pēc Madrides. Galvenais Katalonijas ekonomiskais un kultūras centrs.
Kursos piedalījās skolotāji no Ungārijas, Polijas, Grieķijas un Kipras. No Latvijas biju vienīgā pārstāve šajos kursos. Kopumā bijām 10 dalībnieki. Kursu pasniedzējs bija Daniel Schmit, kurš ir dzimis un audzis Kanādā, bet šobrīd jau sešus gadus dzīvo un strādā Barselonā, mācot skolēniem angļu valodu un vada kursus skolotājiem Europass Teacher Academy.
Nodarbību laikā apguvām dažādas interneta vietnes un aplikācijas, kuras var noderēt mācību procesā – to padarot interaktīvu, aizraujošu, skolēniem saistošāku. Interesanti šajos kursos bija tas, ka apgūstot dažādus digitālos rīkus, uzdevumi bija saistīti ar valsti, no kuras katrs esam. Piemēram, pirmajā kursu dienā apguvām interneta vietni un aplikāciju coggle.it, kurā mums katram bija jāsagatavo domu karte par sevi un tad ar to jāiepazīstina savs blakussēdētājs un viņam bija jāuzmin, ko katra norāde šajā kartē nozīmē. Līdzīgi uzdevumi bija par valsts nacionālajiem ēdieniem, slavenāko personu, kultūru, tradīcijām. Šis bija ļoti interesants mācību veids, it kā apgūsti digitālo rīku, bet tajā pašā laikā tik daudz uzzinājām par citām valstīm – kultūru, tradīcijām, slaveniem cilvēkiem, ēdieniem. Tā kā pasniedzējs ir dzimis un audzis Kanādā, tad viņš vienmēr pastāstīja ne tikai par Spāniju, bet arī par Kanādu – dubults ieguvums.
Kursi bija ļoti aizraujoši, interesanti, informācijas pārpilni. Mūsdienās skolēniem viedtālrunis ieņem ļoti lielu lomu viņu dzīvēs, bet ne vienmēr tas tiek izmantots jēgpilni, izzinoši vai sevis pilnveidošanai. Ar šajos kursos iegūtajām zināšanām, varēšu pilnveidot un dažādot savas mācību stundas, kurās skolēni varēs izmantot savus viedtālruņus jēgpilni un izzinoši. Visvairāk man patika šo interneta vietņu un aplikāciju iespējas: coggle.it, edpuzzle.com, ThingLink, quizlet.com. Ar šīm interneta vietnēm un aplikācijām iepazīstināšu savus kolēģus Kandavas Reģionālās vidusskolas ikgadējā Vasaras skolā, kurā mācām viens otru. Vēl kursos tika sniegta informācija, kā mācību procesā var izmantot Canva, Instagram, Printerest, Wordwall, nearpod.com u.c.
Protams, nebija jau tā, ka visu laiku mācījāmies vien. Pietika laiks arī baudīt brīnišķīgo Barselonu. Visiem kursu dalībniekiem bija tikai viena kopīgā kultūras aktivitāte. Ceturtdienas pēcpusdienā pēc nodarbībām mums notika kopīga, stundu gara, pastaiga pa Gracia rajonu, kas kādreiz ir bijis kā atsevišķa pilsēta no Barselonas un ļoti atšķiras. Tā kā citu kopīgu pasākumu mums nenotika, tad katram kursu dalībniekam bija iespēja izvēlēties vienu bezmaksas ieejas biļeti kādā no tūrisma objektiem vai izvēlēties veselas dienas braucienu ar Bus Turistic (divstāvīgs autobuss bez jumta), ko es arī izvēlējos un pēdējo dienu Barselonā baudīju kā tūrists, braukājot krustu šķērsu pa pilsētu. Šādā veidā bija iespēja redzēt visus nozīmīgākos objektus Barselonā, jebkurā pieturā vari izkāpt, apskatīt objektu, un kāpt iekšā nākamajā autobusā un doties tālāk. Šajā vasarā tiek piedāvāti divi tūristu autobusu maršruti, katrs apmēram 2 stundu ilgs.
Barselona ir slavena ar kataloniešu arhitekta Antonio Gaudi unikālajiem darbiem. Viens no Barselonas simboliem un pasaulē pazīstamākajiem Antonio Gaudi darbiem ir La Sagrada Familia jeb Svētās Ģimenes baznīca, kuras būvniecība ir uzsākta 1882. gadā un nav pabeigta vēl šodien. Arī man bija tā iespēja apskatīt šo arhitektūras pērli, kuru gadā apmeklē vairāki miljoni tūristu. Tāpat apskatīju arī citus slavenā arhitekta darbus: Casa Mila, Casa Batlo, Casa Vicens, Park Guell.
Esot Spānijā nedrīkst aizmirst par flamenko. Flamenko ir mūzikas un deju stils, kurš tiek uzskatīts par Spānijas nacionālo dārgumu. Arī es kopā ar Polijas kolēģi devos baudīt ugunīgo, karstasinīgo flamenko izrādi. Stundu ilgs šovs, kura laikā dažbrīd aizrāvās elpa no sajūsmas, apbrīnas un pēc tā nerimstošas skatītāju ovācijas un aplausi. Lielisks, sirdi sildošs vakars, kurš paliks atmiņā kā viens no spilgtākajiem brīžiem Barselonā.
Kopumā varu teikt, ka šis bija neaizmirstams piedzīvojums un ļoti vērtīga pieredze. Daudz ieguvu kā ģeogrāfijas skolotāja, varēšu iegūto informāciju un redzēto nodot tālāk saviem skolēniem. Un noteikti vēlos teikt lielu paldies projekta koordinatorei Ņinai Zalcmanei par pierunāšanu, padomiem un palīdzību.
Informāciju sagatavoja: Iluta Reinsone