Valdība pagarina ārkārtas stāvokli un ievieš mājsēdi30.12.2020
Valdība 2020. gada 29. decembrī nolēma pagarināt ārkārtas stāvokli līdz 2021. gada 7. februārim, kā arī ieviest mājsēdi, lai apturētu Covid-19 izplatību, preses konferencē paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.
Būtībā mājsēde nozīmē komandantstundu, kas būs spēkā nakts laikā jau no 30. decembra līdz 4. janvārim, kā arī nākamajā nedēļas nogalē - 8. un 9. janvārī, kad gaidāmi pareizticīgo Ziemassvētki. Tas nozīmē, ka visiem Latvijas iedzīvotājiem šajā laikā no plkst. 22 līdz plkst. 5 būs jāuzturas savā dzīvesvietā.
Šādi mēri tiek ieviesti, lai atturētu cilvēkus no pulcēšanās un kopīgiem pasākumiem, jo Ziemassvētku laikā konstnatēti 150 inficēšanās gadījumi tieši pasākumos.
Soda naudas par ierobežojumu neievērošanu ir no 10 līdz 2000 eiro. Policija šajā laikā strādās pastiprinātā režīmā.
Visiem Latvijas iedzīvotājiem laikā no 30.decembra līdz 4.janvārim, kā arī 8. un 9.janvārī no plkst.22 līdz 5 būs jāuzturas savā dzīvesvietā, informēja Valsts kanceleja.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) otrdien preses konferencē informēja, ka "brīvdienu mājsēde" tiks ieviesta ar mērķi, lai vēl vairāk samazinātu cilvēku iespējas kontaktēties. Veselības ministre Ilze Viņķele preses konferencē pavēstīja, ka valdība galējo lēmumu pieņems 30. decembrī, bet 29. decembrī bijis svarīgi pateikt par mājsēdes ieviešanu, lai dotu cilvēkiem laiku pārdomāt un mainīt plānus.
Valsts kancelejā uzsvēra, ka patlaban nav plānots ierobežot pārvietošanās iespējas pa dienu. Līdz ar to tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas drīkstēs strādāt no plkst. 6:00 līdz 21:00, lai darbinieki varētu nokļūt no mājām uz darbu un atpakaļ, nepārkāpjot noteikumus. Darba laika ierobežojums attiektos arī uz sabiedriskās ēdināšanas vietām, joprojām ēdienu un dzērienus izsniedzot tikai līdzņemšanai.
Ministru kabinets un eksperti turpina darbu, lai vienotos par skaidrām regulējuma detaļām. Nākamā Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēde plānota trešdien, 30.decembrī.
Zīmīgi, ka pēdējo reizi Latvijā miera apstākļos komandantstunda tika ieviesta 1934. gadā pēc Kārļa Ulmaņa apvērsuma.