VĀRDS UZŅĒMĒJIEM. Novada uzņēmēju viedokļi par paredzētajām nodokļu izmaiņām07.12.2020
Kandavas novadā uz 2020.gada 25. novembri bija 838 aktīvi uzņēmumi, no kuriem 272 ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību( pārsvarā mazbudžeta), 467 zemnieku saimniecības, 37 individuālie komersanti, 46 individuālie uzņēmumi, 9 kooperatīvās sabiedrības un pa vienai akciju sabiedrībai un ārvalstu komersanta filiālei.
Lielākā daļa uzņēmumu ir mazie, kuru īpašnieki ir pašnodarbinātas personas, kā arī mūsu novadā ir pietiekoši daudz personu, kas reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji vai arī ir patentmaksas maksātāji. Visus uztrauc jautājums- kā viņu darbību ietekmēs nākošgad paredzētās nodokļu izmaiņas. Tiks būtiski mainīta mikrouzņēmumu nodokļa(MUN) maksāšanas kārtība. MUN maksāšanas režīmu varēs izmantot tikai pats mikrouzņēmuma īpašnieks un par MUN maksātāju nevarēs kļūt PVN maksātājs, tāpat šo statusu nevarēs iegūt sabiedrības ar ierobežotu atbildību. No nākamā gada 1.janvāra MUN likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā būs 25 % , bet, ja pārsniedz šo summu, nodokļa likme būs 40% apmērā. Izmaiņas paredz, ka minimālās sociālās iemaksas no 1.07.2021. būs 170 eiro mēnesī, ja ienākumi pārsniegs valstī noteikto minimālo algu- 500 eiro, bet līdz 500 eiro ienākuma saņēmējiem būs jāveic VSAOI maksājums 10% apmērā no minimālās algas un iemaksu objekta starpības ar noteikumu, ka katru mēnesi VID būs jāiesniedz prognozētie nākošā mēneša ienākumi.
Aptaujājot Kandavas novada pašnodarbinātās personas, kas strādā dažādās nozarēs, viedokļi bija līdzīgi – mūsu valdība ir stipri tālu no tautas un tās interesēm un liekas, ka viņi strādā ar mērķi, lai laukos cilvēku paliktu arvien mazāk un jaunieši būtu spiesti meklēt darbu ārzemēs. Daudzas piemājas saimniecības, kas reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicēji ar dažām govīm un piemājas dārzu, spēj nodrošināt savu ģimeni ar līdzekļiem, lai iztiktu un izskolotu bērnus bez pabalstu prasīšanas pašvaldībai, bet viņu eksistence ar šīm nodokļu izmaiņām ir apdraudēta. Lauksaimniecības preču veikala īpašniece maksā visus valstī noteiktos nodokļus un ir spiesta plānot savu ienākumu un izdevumu plūsmu, jo vasaras un ziemas mēnešos tie krasi atšķiras, otra darbinieka pieņemšana darbā nodokļu sloga dēļ būs apgrūtināta. Arī rokdarbniekiem nav regulāru ienākumu, īpaši tagad, kad Covid-19 dēļ, tirgus ir ierobežots. Ir prieks, ka tiek meklētas dažādas iespējas pārdot savu preci un tieši mazie uzņēmēji ir tie, kas visātrāk var reaģēt reorganizējot un pārkārtojot savu darbu atbilstoši situācijai. Par darbību nākošajā gadā ir jautājums, kāda izvērtīsies paredzētā nodokļu reforma un kā varēs atrast risinājumu.
Frizieri, kuru darbība šajā ārkārtas situācijā nav apturēta, izteica izbrīnu par likuma pieņēmēju neprofesionalitāti - nav paskaidrots, kāpēc nevar strādāt manikīres un kosmetoloģes no kurām daudzām tas ir vienīgais iztikas avots. Kā frizieri, tā rokdarbnieki pārsvarā ir patentmaksas maksātāji, bet viņus 2021. gadā arī sagaida lielas izmaiņas, jo valdība ir paredzējusi atcelt patentmaksas maksāšanas režīmu, saglabājot samazinātās patentmaksas maksāšanas režīmu pensionāriem un personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti. Tiesa, pārejas noteikumi paredz, ka ne ilgāk kā līdz 2021.gada 31.decembrim patentmaksu režīmu varēs piemērot maksātāji, kas jau veikuši patentmaksu maksājumus līdz 2020.gada 31.decembrim.
Līdz ar izmaiņām, esošie patentmaksas maksātāji turpmāk varēs izvēlēties vai reģistrēt citu alternatīvu saimniecisko darbību, kas noteikta ar citiem saimnieciskās darbības nosacījumiem, vai piemērot vispārējo nodokļu maksāšanas režīmu.
Līdz ar šīm nodokļu politikas izmaiņām, vairāki mūsu novada mazie uzņēmēji 2021.gadā plāno mainīt savas uzņēmējdarbības formu vadoties no valdības pieņemtajiem nodokļu grozījumiem, piemeklējot savam darbības veidam atbilstošāko, bet ir tādi, kuri savu uzņēmējdarbību beigs.
Iespējams, ka vīrusa Covid-19 izplatība valstī ir ietekmējusi uzņēmumu veidošanas un likvidēšanas statistiku Kandavas novadā 2020.gadā, jo līdz 25.novembrim ir reģistrēti tikai 11 uzņēmumi ( visi SIA), bet likvidēti 22 uzņēmumi. Salīdzinājumā ar 2019.gadu- reģistrēti 23 uzņēmumi, bet likvidēti 27 uzņēmumi.
Uzņēmējdarbības konsultante
Iveta Pāža