pavasara-foto-majas-lapai8mazs.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
mobile_header2.jpg
Lapas karte
AA+A++
A AAA

VĀRDS UZŅĒMĒJIEM. Vienmēr saprot un palīdz 05.03.2021

vards_uznemejiem_aptieka.jpg„Mana Aptieka” ir zīmols, kas pieder Latvijas aptiekāriem, kuri ir apvienojušies, lai sniegtu Latvijas iedzīvotājiem farmaceitisko aprūpi un strādātu pacientu interesēs. Aptiekās, kuru fasādes ir apzīmētas ar „Mana Aptieka” izkārtni, darbu vada sertificēti farmaceiti un darbinieki ir informēti par jaunākajiem medikamentiem un ārstēšanas metodēm. Latvijā ir 109 šī zīmola aptiekas, no kurām divas atrodas Kandavā -”Aptieka Ozolāji” un „Vecā aptieka Kandavā”. Abas aptiekas, kā arī „Vecās aptiekas Kandavā”  Pūres filiāle pieder vienam īpašniekam .

Lai gan šajā pandēmijas laikā regulāri iepērkamies aptiekās, par viņu darbu daudz nezinām.

 Lielu interesi par aptieku veidošanu, darbību un  iespējām ir izrādījuši Kandavas MJIC „Nagla” jaunieši, tāpēc uz sarunu aicinājām „Aptieka Ozolāji” vadītāju Astru Dīriņu.

Kā var uzsākt aptiekas darbību?

Aptieku darbību Latvijā regulē Farmācijas likums, kā arī MK noteikumi „Aptieku darbības noteikumi”. Aptieku var izveidot tikai persona ar atbilstošu izglītību – farmaceits  vai farmaceita asistents un aptiekai izsniedz speciālu atļauju- licenci uz 5 gadiem. Ir jāievēro nosacījums, ka novadā vai novada pilsētā, kur aptieku izveido, iedzīvotāju skaits nav lielāks par 4000 un piecu kilometru rādiusā nav citas aptiekas vai aptieku filiāles. Aptiekas drīkst atvērt arī savas filiāles, katra divas, pie kuru izveides  darbojas tie paši nosacījumi. Pašreiz aptieku tīkls Latvijā ir pietiekoši blīvs un jaunu aptieku atvērt ir praktiski neiespējami, ja vienīgi kādu filiāli laukos. Mūsu valstī trūkst farmaceitu un to asistentu, tāpēc iesaku jauniešiem, kuriem padodas ķīmija un bioloģija,  izvēlēties šo profesiju, jo viņi bez darba nepaliks. Arī vairāki no Kandavas aptieku darbiniekiem mācās Rīgas Stradiņa Sarkanā Krusta Medicīnas Koledžas Farmācijas fakultātē.

Kāpēc Vānē vairs nav aptieka?

Izveidojoties e-veselības sistēmai, aptiekas īpašniecei bija jāveic lieli ieguldījumi, gan datora iegāde, gan bija jāpērk vajadzīgās programmas. Arī interneta jauda nebija pietiekoša šai sistēmai, tāpēc tika nolemts aptieku slēgt un doties pelnītā atpūtā.

Kā jūsu aptiekā veicas ar e-recepšu sistēmu?

Ja sistēma darbojas, tad viss notiek raiti un problēmu nav, bet ir dienas, īpaši piektdienas, kad mēs stāvam un „pielūdzam datoru”, jo e-veselības sistēmā ir pārslodze, jauda nepietiek un cilvēki ir spiesti ilgstoši gaidīt rindā ne tikai šeit- aptiekā, bet arī ārā aiz durvīm. E- veselības sistēma tad nedarbojas arī dakteriem un viņi ātri reaģē, izrakstot receptes ar roku, papīra formā, lai pacients nepaliktu bez vajadzīgajiem medikamentiem. Aptiekāru darbu ļoti apgrūtina tas, ka  no 2020.gada 1.aprīļa ārstiem kompensējamo zāļu  receptēs jāraksta nevis zāļu nosaukums, bet gan to aktīvā viela un farmaceitam jāpiemeklē lētākās zāles ar šo vielu sastāvā. Tad sākas  šo lētāko zāļu „medības” visā pieejamo medikamentu sistēmā, kas patērē laiku un nervus.

Kā tiek iepirktas zāles un kā veidojas to cena?

Ir ķēde: ražotājs -lieltirgotava- aptieka, un katra aptieka gada sākumā slēdz līgumus ar zāļu piegādātājiem- noliktavām, no tām arī pasūtam sev vajadzīgos medikamentus. Ja ar lieltirgotavu nav šī līguma, zāles no tās nav iespējams nopirkt. Aptieka nav veikals un cenu noteikšana ir stingri reglamentēta, zāles atved  ar pavadzīmi, kurā ir norādīta to cena, kas sastāv no medikamenta pamatcenas, piecenojuma procenta un PVN. Vienīgi uztura bagātinātājiem varam mazliet  mainīt šo piecenojuma procentu un no tā arī aptiekas gūst sev peļņu.

 

Kā Covid 19 pandēmija ir ietekmējusi aptiekas darbu?

Mūsu aptiekas darba apjomā un cilvēku  apmeklējumu ziņā nekas nemainījās, tā tas bija pavasarī un arī tagad, to labi var redzēt pēc aptiekas apgrozījuma. Mums ir savs  stabils klientu loks- tie ir pensionāri. Gribu uzslavēt Kandavas sociālo darbinieku un aprūpētāju darbu, kuri mūsu aptiekā regulāri pērk zāles saviem aprūpējamiem cilvēkiem, kaimiņiem un paziņām. Ievērojami vairāk laika paņem konsultāciju sniegšana pircējiem, jo šajā laikā pie ārstiem nav tik viegli tikt un vairums  klientu pie mums vēršas ar jautājumu „Ko jūs man ieteiktu lietot šādā gadījumā?”  Šī mēneša beigās, kā katru gadu, strauji  palielinājās pieprasījums pēc dažādiem vitamīniem, jo sākas pavasara nogurums, dabā vitamīni vēl nav un pašu pagrabos sarūpētie vitamīni jau ir apēsti.

vards_uznemejiem_mana_aptieka.jpgKo jūs ieteiktu, lai izvairītos no saslimšanas ar vīrusu infekcijām šajā laikā?

 Būtu ieteicams pareizi un veselīgi ēst, stiprināt savu imūnsistēmu. Uzturā vēlams lietot  C un D vitamīnus, vislabāk C vitamīnu kombinācijā ar cinku. Pie saslimšanas ar Covid 19 tas tiešām strādā, tie ir pirmie dūži, kas stiprina imunitāti un pašlaik šie ir vispieprasītākie vitamīni aptiekā. Vēl ļoti pieprasīti ir B grupas vitamīni. Cilvēkiem būtu vēlams zināt savu D vitamīna līmeni, lai mēs varētu ieteikt nepieciešamā stipruma D vitamīnu. Mūsu aptiekā var iegādāties arī oksimetrus, ar kuriem iespējams noteikt skābekļa līmeni asinīs. Šī ierīce būtu vajadzīga ne tikai Covid 19 slimniekiem, bet arī astmas slimniekiem un cilvēkiem, kuri bieži slimo ar  bronhītu vai plaušu karsoni.

Iveta Pāža

Uzņēmējdarbības konsultante

Foto: “Aptieka “Ozolāji” ; darbinieces Astra Dīriņa un Ilona Kļava

 

facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top