pavasara-foto-majas-lapai8mazs.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
mobile_header2.jpg
Lapas karte
AA+A++
A AAA

Vismaz 250 Kurzemes mājsaimniecības saņems atbalstu dārza darbiem23.03.2021

patssavamsaimesgaldam1.jpgGandrīz divas reizes vairāk Latvijas mājsaimniecību šosezon saņems sēklas, stādus un dārza piederumus, lai varētu pašu spēkiem izaudzēt pārtiku savam saimes galdam. Tos izsniegs 20 bezpeļņas organizācijas, kuras šogad ir saņēmušas Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu. No tām septiņas organizācijas projektus īstenos Kurzemē, dārza darbos iesaistot vismaz 250 mājsaimniecības.

Noslēdzoties fonda projektu konkursam programmā “Pats savam SAIMES GALDAM”, atbalstu ieguva 20 bezpeļņas organizācijas. Tās 625 Latvijas mājsaimniecībām sniegs atspēriena punktu dārza darbu uzsākšanai. Pērn atbalstu saņēma 350 mājsaimniecības. Lielo interesi iesaistīties darbos organizācijas saista ar cilvēku vēlmi pārvarēt pandēmijas sekas – uzlabot ģimenes materiālo situāciju un veselību, aktīvi darbojoties svaigā gaisā.

Atbalstīto projektu vidū 7 tiks īstenoti Kurzemē, 5 - Vidzemē, 2 - Zemgalē, 5 - Latgalē un 1 projekts aptvers visu Latviju. Borisa un Ināras Teterevu fonds šiem darbiem piešķīris grantus vairāk nekā 35’000 eiro apmērā.

Kurzemē projektus īstenos nodibinājums “Talsu novada fonds”, Kandavas novada iespēju fonds, Skrundas biedrība “Mini SD”, Skrundas novada biedrība “Ventas krasti”, biedrība “Kuldīgas senioru skola”, Kuldīgas rajona invalīdu biedrība un Saldus novada biedrība "Mūsu ligzda". Aicinām iepazīties ar atbalstīto ieceru apkopojumu: 2021. gadā atbalstītie projekti”.

Organizācijas sarūpēs sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus projektu dalībnieku un biedrību pārziņā esošo dārzu apstādīšanai. Ieplānotās aktivitātes dos gan materiālu atspaidu, gan iespēju apgūt jaunas iemaņas - dalībnieki saņems speciālistu un dārzkopības entuziastu padomus, lai izaudzētu pēc iespējas labāku ražu. Organizācijas atzīst, ka projektiem ir arī saliedējoša nozīme, jo darbos iesaistās arī dalībnieku atvases un līdzcilvēki. Turklāt daļu no izaudzētā daudzi plāno dāvināt sociālajiem centriem, zupas virtuvēm vai tiem cilvēkiem, kuri paši nevar par sevi parūpēties. Tādējādi dalībniekiem būs iespēja kļūt par devējiem, nevis palīdzības lūdzējiem.

Visi dalībnieki saņems arī “Saimes galda rokasgrāmatu” – palīgu tiem, kas vēlas zināt, kā labāk saimniekot mazdārziņā. Rokasgrāmata veidota, ieklausoties Bulduru dārzkopības vidusskolas pasniedzējas Eleonoras Mārciņas padomos. Rokasgrāmata ir pieejama lejupielādei visiem interesentiem programmas vietnē www.saimesgaldam.lv.

  2020. gadā programmas atbalstu ieguva 12 bezpeļņas organizācijas, projektos iesaistot vairāk nekā 350 mājsaimniecību un aptverot vairāk nekā 1’250 personas; lielā daļa – daudzbērnu ģimenes. Viena ģimene apsaimniekoja vidēji 400 kvadrātmetrus zemes. Visbiežāk ģimenes izvēlējās audzēt kartupeļus, burkānus, tomātus, sīpolus, bietes un gurķus. Aicinām iepazīties rezultātiem infografikā.


patssavamsaimesgaldam2.jpg2021. gadā atbalstītie projekti Kurzemē

Noslēdzoties Borisa un Ināras Teterevu fonda projektu konkursam programmā “Pats savam SAIMES GALDAM”, atbalstu ieguva 20 bezpeļņas organizācijas, kuras dārzkopības darbos iesaistīs rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus. No tām 7 organizācijas projektus īstenos Kurzemē.

Nodibinājums “Talsu novada fonds” darbos iesaistīs 70 motivētas Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novadu sociālā riska mājsaimniecības. Vasaras periodā viņi darbosies piemājas saimniecībās un mazdārziņos, audzējot dārzeņus ģimenes patēriņam un dāvinājumam rudenī citām grūtībās nonākušām ģimenēm: “Cilvēki labprāt dalās gan ar izaudzēto ražu, gan sēklām un stādiem. Rezultātā viņi kļūst par palīdzīgas rokas sniedzējiem kādai citai ģimenei. To varētu dēvēt par “līdzdalības kustību” un var vērtēt kā vienu no galvenajiem ieguvumiem vietējā kopienā ilgtermiņā,” pauž Talsu novada fonds. Projekta dalībnieki arī papildinās zināšanas un prasmes dārza darbu veikšanā, jo saņems ieteikumus par augsnes sagatavošanu, augu stādīšanu un kopšanu. Tie tiks arī regulāri apkopoti un publicēti ziņu lapā. Savukārt projektu dalībnieku panākumus organizācija apkopos virtuālajā izstādē.

Kandavas novada iespēju fonds” līdzdarbības pasākumos iesaistīs vismaz 30 rosīgas novada ģimenes. Organizācija pauž: “Turpināsim aktivizēt maznodrošinātos, ģimenes ar bērniem un cilvēkus ar ierobežotu rocību savu ikdienas vajadzību nodrošināšanai. Iesaistoties līdzdarbības pasākumos, viņi gūs pieredzi dārzeņu audzēšanā, sagatavošanā ilgstošai uzglabāšanai, kā arī gandarījumu par sasniegto savu problēmu risināšanā un savas labklājības celšanā.” Ģimenes saņems nepieciešamos materiālus mazdārziņu ierīkošanai un padomus, lai izaudzētu pēc iespējas labāku ražu. Pielāgojoties aktuālajai situācijai un ievērojot valstī noteiktos veselības drošības pasākumus, organizācija šogad plāno aktīvi informēt dalībniekus, izmantojot arī sociālos tīklus: “Pieredze rāda, ka daudzi projektu dalībnieki tos aktīvi lieto, tādēļ izmantosim arī šo rīku.”

Skrundas biedrība “Mini SD” iesaistīs 25 mājsaimniecības no Skrundas un Alsungas novadiem. Dalībnieki saņems sēklas, stādus, mēslojumu, darbarīkus. “Šogad plānojam iesaistīt vairāk dalībnieku. Uzrunāsim tos, kuri vēlas patstāvīgi un čakli darboties mazdārziņā, atbildīgi rūpēties par iestādīto un sagatavot ražu ziemai. Viņi paši stādīs, ravēs, atbildīgi rūpēsies, mācīsies un plānos uzlabojumus turpmākajos gados. Iesaistoties projektā, cilvēki nodrošinās iztiku savai ģimenei, kā arī dalīsies ar citiem,” pauž organizācijas pārstāvji.

Skrundas novada biedrība “Ventas krasti” plāno dalībai uzaicināt 50 novada mājsaimniecības. To vidū – ģimenes, kurās ir nepilngadīgie bērni, trūcīgās ģimenes, kā arī cilvēki ar invaliditāti. Viņi saņems nepieciešamo, lai izaudzētu produktus pašpatēriņam. Projekta komanda stāsta: “Cilvēki papildinās savas ģimenes iztikas grozu, jo ar gatavās produkcijas klāstu viņiem būs vieglāk iztikt gan ražas sezonā, gan arī ziemā. Turklāt projekta dalībnieki apgūs jaunas iemaņas un atgūs aizmirstās.” Aktivitātēm ir arī ilgtermiņa rezultāts: “Tie, kuri agrāk ir piedalījušies šajā programmā, redz rezultātus - iesakņojušies kociņi un krūmiņi, zemeņu stādi, kas ražos vēl daudzus gadus. Arvien vairāk ļaudis iemācās saimniekot paši, būt noteicēji par savu laiku. Ceram, ka, mācoties izaudzēt dārzeņus un augļus pašpatēriņam, cilvēki kļūs arvien mazāk atkarīgi no sociālās palīdzības.”

Biedrība “Kuldīgas senioru skola” dārzkopības darbos plāno aptvert vismaz 20 Kuldīgas novada senioru mājsaimniecības. Tās saņems sēklas, stādus, mēslojumu un darbarīkus, lai saimniekotu savos mazdārziņos. Rezultātā seniori un viņu ģimenes būs nodrošināti ilgtermiņā ar pašizaudzētu produkciju. Savas zināšanas par dārzeņu audzēšanu un konservēšanu, kā arī projektā gūto labumu seniori sniegs līdzcilvēkiem, citiem senioriem, Kuldīgas iedzīvotājiem. “Ceram, ka projekta rezultāti būs veiksmīgi un ar izaudzēto produkciju ģimenes spēs iepriecināt arī citus, kuri dažādu problēmu dēļ saņem sociālos pakalpojumus,” pauž organizācijas vadītāja Ruta Orlova. Kuldīgas seniori pērn ir sākuši saziņai aktīvi lietot Zoom platformu, tādēļ projekta ietvaros tiek plānota arī attālinātā izzinošā lekcija – tikšanās ar kādu no veiksmīgāko saimniecību īpašniekiem.

Savukārt Kuldīgas rajona invalīdu biedrība projektā plāno iesaistīt 38 mājsaimniecības no Kuldīgas, Skrundas, Alsungas novadiem. “Palīdzēsim dārziņu īpašniekiem iegādāties sēklas un stādāmo materiālu, darbarīkus un citas nepieciešamās lietas labas ražas iegūšanai. Šāds atbalsts dos iespēju biedriem ietaupīt līdzekļus, kurus atkal varēs izlietot citām neatliekamām vajadzībām, kas šiem cilvēkiem visbiežāk ir medikamenti un ārstniecība. Mājsaimniecības gūs labumus arī ilgtermiņā, stādot ilggadīgos stādījumus - ogulājus un augļu kociņus,” stāsta projekta komanda.

Saldus novada biedrība "Mūsu ligzda" plāno aptvert 25 mājsaimniecības no pierobežas pagastiem. Tās būs maznodrošinātās ģimenes, mājsaimniecības, kuras pandēmijas ietekmē ir nonākušas krīzes situācijā, ģimenes, kurās aug skolas vecuma bērni. Organizācija ir pārliecināta: “Projekts sniegs ne tikai materiālu atbalstu, kas atvieglos ģimenes budžetu, bet dos jaunas zināšanas, praktiskās iemaņas, viesīs cerību un pārliecību, ka nelaimē un grūtībās neesi viens, un ka vari palīdzēt sev un citiem.” Būtiski, ka dalībniekiem būs iespēja saņemt attālinātas mentoru apmācības dārzu, sējumu kopšanā, ražas sagatavošanā, konservēšanā. Savukārt rudenī, projekta noslēgumā, dalībnieki simbolisku daļu no ražas ziedos vientuļajiem sirmgalvjiem vai citām ģimenēm, kurām klājas grūti.

Visus atbalstīto projektu aprakstus aicinām lasīt šeit: “2021. gadā atbalstītie projekti”.

images.jpg1456223611_6325.jpg

facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top