kandavas_tilts_migla.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
mobile_header2.jpg
Lapas karte
AA+A++
A AAA

Bioloģisko atkritumu šķirošana būs obligāta21.09.2023

biologiski-noardamie-atkritumi.jpgNo nākamā gada 1. janvāra gaidāmas izmaiņas atkritumu apsaimniekošanā: Latvijā tiks ieviesta bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēma. Kā tas ietekmēs iedzīvotājus Tukuma novadā?

Latvijā pieaug ne tikai kopējais radītais atkritumu daudzums, bet arī bioloģiski noārdāmo atkritumu (BNA) apjoms, tāpēc ir jāveicina gan to dalīta vākšana, gan pārstrāde, lai samazinātu poligonos apglabājamo atkritumu daudzumu. Ministru kabineta noteikumi „Atkritumu dalītās savākšanas, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, pārstrādes un materiālu reģenerācijas noteikumi” paredz, ka līdz 2023. gada 31. decembrim pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju jāizveido dalītās savākšanas sistēma bioloģiskajiem atkritumiem, nodrošinot nepieciešamo pārstrādes jaudu.

Atkritumu apsaimniekošanu Tukuma novadā veic SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra””. Uzņēmums, piesaistot Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta finansējumu, līdz gada beigām uzstādīs bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas poligonā “Janvāri”. Tas ļaus nodrošināt Eiropas Komisijas direktīvu, kas līdz 2023. gada 31. decembrim paredz ieviest obligātu bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītu vākšanu. No 2024. gada 1. janvāra bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēma būs obligāta visā Latvijā.

Kas ir bioloģiskie atkritumi?

Bioloģiskie atkritumi ir bioloģiski noārdāmi dārzu un parku atkritumi, mājsaimniecību, biroju, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu (restorānu, ēdnīcu u. c.), vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības vietu pārtikas un virtuves atkritumi un citi tiem pielīdzināmi pārtikas rūpniecības uzņēmumu atkritumi.

Kur tos šķirot?

Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un privātmāju iedzīvotājiem, kuru mājsaimniecībās nav izveidotas kompostēšanas vietas, un attiecīgās jomas uzņēmumiem ar apsaimniekotāja starpniecību vai individuāli jāpiesaka specializēti BNA dalītai vākšanai paredzēti konteineri: tā tilpums 140 litri.

Kādus BNA DRĪKST ievietot specializētajos konteineros?

Pārtikas atkritumus: termiski apstrādātus un neapstrādātus piena produktus, gaļas, zivju un citus dzīvnieku izcelsmes produktus, arī asakas, kaulus, čaumalas, miltu izstrādājumus, augļus, dārzeņus, pūstošus atkritumus. Drīkst ievietot arī grieztus ziedus, istabas augu atliekas. Šie atkritumi konteineros jāievieto bez plastmasas maisiņiem  vai cita iepakojuma. Izņēmums varētu būt papīra maisiņi.

Kādus BNA NEDRĪKST ievietot specializētajos konteineros?

Sadzīves atkritumus un iepakojumus, koku zarus, lapas, zāli, zemi, akmeņus, pelnus, autiņbiksītes, higiēnas piederumus, šķidrumus, piemēram, zupas, mērces, marinādes, kompotus.

Kāds būs BNA izvešanas biežums?

Paredzēts, ka no 1. aprīļa līdz 30. septembrim izvešana tiks nodrošināta divas reizes nedēļā, bet no 1. oktobra līdz 31. martam: reizi nedēļā. Izvešana tiks plānota atsevišķā maršrutā.

Cik tas maksā?

24,08 eiro par vienu kubikmetru (ar PVN). Cena par 140 l konteinera vienu izvešanas reizi 3,37 eiro (ar PVN).

Līdz gada beigām SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” Tukuma pilsētas daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotajiem, kā arī izglītības iestādēm un ēdināšanas uzņēmumiem piedāvā dalību pilotprojektā: savos ikdienas paradumos jau ieviest BNA dalīto vākšanas principu. Tas dos iespēju apzināt savākšanas procesu, tā gaitas nodrošināšanu, izprast veiksmes un lietas, kas uzlabojamas vai maināmas.

Pilotprojektam var pieteikties ikviena Tukuma pilsētas daudzdzīvokļu dzīvojamā māja, izsakot vēlmi savam namu apsaimniekotājam, kas tālāk sazināsies ar SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra””.


Informatīvai materiāls par bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem


atkritumu-hierarhija.jpg

biologiski-noardamie-atkritumi.jpg

facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top