Studenti, palīdzot labdarībā, gūst darba pieredzi Kandavā21.09.2020
Plānu maiņa pandēmijas rezultātā grupiņai jauniešu izvērsusies par negaidīti patīkamu pieredzi ar iespēju palīdzēt citiem. Southwestern Advantage programmas studenti ik gadu dodas pārdot grāmatas uz ASV, taču šogad nevienam studentam no Latvijas šāda iespēja nebija pandēmijas dēļ. Daļa programmas studentu devās pieredzes braucienā uz Lielbritāniju, kamēr daļa palika Latvijā. Drosmīgākie no tiem, kuri palika Latvijā, izvēlējas izmēģināt tepat Latvijā tādu pašu unikālu vasaras pieredzi, kādu parasti iegūst Amerikā. Proti, iet no mājas uz māju. Taču šoreiz, nevis tirgojot mācību grāmatas, kā tas notiek ASV, bet gan popularizējot dažādas mazākas labdarības organizācijas un piesaistot tām regulāros ziedojumus. Studenti vasaras laikā pieklauvēja arī pie Kandavas iedzīvotāju durvīm.
Jaunieši, kuri vairākus mēnešus bija gatavojušies braucienam un darbam ASV, lai pārdotu izglītojošas grāmatas, sākotnēji piedzīvoja vilšanos, kad kļuva skaidrs, ka vīzas ieceļošanai ASV šogad netiks piešķirtas. Daudz laika bija ieguldīts apmācībās, daudzi mērķi uzstādīti. Tomēr Southwestern Advantage jauniešus raksturo princips: “Ir jāatrod veids, kā izdarīt, nevis attaisnojums, kāpēc nedarīt!” Tāpēc jaunieši, kuri palika Latvijā, savus spēkus un prasmes nolēma veltīt jaundibinātās biedrības “Atbalstu Latviju” darbam. “Tas viss tā ātri tika izlemts, bija ideja, un sākām darīt. Problēmas risinājām pa ceļam!”, stāsta viens no studentiem Ivars Dille. Viņa atziņa pēc šīs vasaras ir: “Ko tik nevar izdarīt, ja tikai paņem un dara!”
Biedrība “Atbalstu Latviju” tika dibināta š.g. maijā, lai ar regulārajiem ziedojumiem palīdzētu vairākām mazākam labdarības organizācijām Latvijā. Šobrīd atbalstīto labdarības organizāciju vidū ir “Ģimenes šūpulis”, “Latvijas Kustība par Neatkarīgu dzīvi”, “Tautas palīdzības fonds”, “Diakonijas Centrs”, “Centrs MARTA” un dzīvnieku patversmes “Ar sirdi delnā” un “Labās mājas”.
Strādājot vasarās ASV, jaunieši ne tikai pavada visu vasaru svešā vietā, bet arī velta visu uzmanību darbam, jo tā ir iespējams visvairāk iemācīties par efektīvu komunikāciju, pārdošanu, sevis disciplinēšanu un, protams, nopelnīt. Būt divus mēnešus projām no mājām, un strādāt sešas dienas nedēļā, izvēlējās arī “Tīģerēni” komanda – studentu komanda, kuri šajā vasarā izvēlējās apceļot dažādas pilsētas un ciematus Kurzemē un iet no mājas uz māju, kā “Atbalstu Latviju” pārstāvji. Dažiem no viņiem tā bija pilnīgi jauna pieredze. Piemēram, Gerda Ance Rieksta uzaugusi Smiltenē, un daudzās no Kurzemes pilsētām nekad nebija bijusi. Gerda par savu pieredzi, smaidīdama saka, ka viņai bijusi iespēja mācīties Latvijas ģeogrāfiju.
Jaunieši esot patīkami pārsteigti par latviešu atsaucību, viesmīlību un sirsnīgumu. Cilvēki ne tikai uzklausīja un pieteicās būt par regulārajiem ziedotājiem, bet arī piedāvāja pusdienas, vakariņas, lauku labumus, saldumus, suvenīrus u.c. “Latvieši ir daudz atvērtāki, nekā šķiet. Cilvēkiem ļoti patīk palīdzēt”, stāsta “Tīģerēni” komandas līderis Emīls Lejnieks. “Man ļoti patika mācīties no latviešu dzīves pieredzes, ikdienas dzīves rūpēm un vērtībām.” Krista Zane Suķe saka, ka tas, ko šī vasara viņai sniegusi, ir neaprakstāma pieredze. “Es šovasar satiku daudz lielisku cilvēku. Uzklausīju daudz laimes un bēdu stāstus, bet pats galvenais – ieguvu jaunus paziņas dažādās Latvijas vietās. Esmu pateicīga katrai ģimenei, ko satiku, kas man veltīja savu laiku.” Ivars Dille arī saka, ka situācija nepavisam nav tik slikta, kā cilvēkiem liekas: “Man bieži prasīja, kā tad ir, vai nav tā, ka dzen projām vai rīda suņus virsū, bet neviens tā nedarīja. Cilvēki Latvijā ir laipnāki nekā sākotnēji liekas.”
To, ka latvieši patiesībā ir ļoti palīdzēt griboši, un labprāt iesaistās labdarībā, apliecina arī jauniešu rezultāti. Jaunieši, kuri gāja no mājas uz māju Kurzemē, divu mēnešu laikā uzrunāja 23 613 cilvēkus, no kuriem par regulārajiem ziedotājiem kļuva 1 382 cilvēki, un kopā tika savākti vairāk kā 14 000 eiro regulārajos ziedojumos. Andra Eva Riekstiņa saka, ka cilvēki bieži vien izteikuši pateicības vārdus par to, ka jaunieši uzņēmušies šādu iniciatīvu popularizēt labdarību un piesaistīt ziedojumus, un velta tam savu brīvo laiku.
Biedrības “Atbalstu Latviju” pārstāve Laine Kalēja stāsta, ka, protams, neiztika bez telefona zvaniem uz biedrību vasaras laikā, jo iešana no mājas uz māju Latvijā nav bieža parādība, un lielākoties cilvēki vēlējās pārliecināties, ka jaunieši ir oficiāli biedrības pārstāvji, nevis krāpnieki. “Visas sarunas vienmēr beidzās uz pozitīvas nots, un bieži vien arī saņēmām telefona zvanus vai e-pastus ar pateicības vārdiem, par to, ka jaunieši ir sirsnīgi, toleranti un patīkami sarunu biedri. Centāmies iepriekš sazināties arī ar vietējām novadu domēm, lai cilvēki ir informēti, ka tādi jaunieši klauvēs pie viņu durvīm.”
Studentu komanda “Tīģerēni”, kas divus mēnešus pavadīja, ejot Latvijā no mājas uz māju “Atbalstu Latviju” projekta ietvaros, savu vasaras programmu ir pabeiguši un atgriežas studiju vidē. Taču “Atbalstu Latviju” projekts nepavisam nav beidzies – daudzi no Southwestern Advantage programmas studentiem turpinās atbalstīt biedrību “Atbalstu Latviju” ar savu darbu brīvajā laikā starp studijām. Viņi būs sastopami lielveikalos Rīgā un citās Latvijas pilsētās, uzrunājot apmeklētājus pie īpaši izveidota stenda.
Bilde 1: “Tīģerēni” komanda ciemos Centrā “MARTA”, kas ir viena no labdarības organizācijām, kas tiek atbalstītas ar regulārajiem ziedojumiem
Bilde 2: Emīls Lejnieks un Gerda Ance Rieksta ar vienu no ziedotājiem
Bilde 3: Gerda Ance Rieksta ar vienu no ziedotājām
Bilde 4: Emīls Lejnieks ar vienu no ziedotājiem
Informāciju sagatavoja: “Atbalstu Latviju” pārstāve Laine Kalēja
info@atbalstulatviju.lv ; Tel.: 27096163; atbalstulatviju.lv