Zemītē veikti kapuvietu sakopšanas darbi04.10.2023
Zemītes pagasta pilsonisko iniciatīvu aktīvistu grupa praktiski noslēgusi Tukuma Novada Pašvaldības atbalstītās NVO projektu programmas "Darām paši" projekta "Atceroties un cienot" (Līguma Nr. TND/2-58.5/23/223) īstenošanu. Esam pabeiguši kapuvietu sakopšanas darbus skolotāja Jāņa Špīsa un Birznieku dzimtas atdusas vietās.
Zemītes pagasta kultūras un izglītības vēsture nav iedomājama bez Birznieku dzimtas un skolotāja Špīsa ieguldījuma. Birznieku dzimta bija savulaik ļoti atpazīstami ar savu darbošanos kultūras, rakstniecības un grāmatu izdošanas jomā Kandavas apriņķī. Māsas Latiņa un Sofija Birznieces rakstīja lugas, dzejoļus un publicistiku 19 gadsimta beigās un 20 gadsimta sākumā. Kārļa Birznieka literārā darbība uzplauka 19. gadsimta 90. gados. Dzejošana viņam tik labi neveicās kā māsām, tādēļ viņš vairāk darbojās kā žurnālists un sāka latviešu avīzēs un žurnālos publicēt rakstus par rakstniecību un kultūras dzīvi Kandavas, Tukuma, Talsu un Sabiles apkārtnē, kā arī stāstus un apceres. Publikācijas galvenokārt bija „Mājas Viesa” literārajā pielikumā. Jurim Birzniekam piederēja grāmatu veikals, un vismaz 20. gadsimta sākumā arī neliela izdevniecība. Visvairāk atmiņu saglabājies par Juri Birznieku kā par grāmatu veikala īpašnieku Kandavā. Savā brīvajā laikā Juris Birznieks aktīvi darbojās 1901. gadā dibinātajā Kandavas Sadraudzīgajā biedrībā. Tur viņš bija gan vecāko padomes loceklis, gan režisors un aktieris.
Skolotājs Jānis Špīss ar 1848.gadu Zemītes skolā sāka strādāt kā pirmais profesionāli izglītotais skolotājs Vienlaicīgi Špīss bija arī baznīcas ērģelnieks. Līdztekus savam tiešajam darbam viņš darbojās rakstniecībā un publicistikā un sarakstījis vairākas mācību grāmatas.
Skolotāja Jāņa Špīsa atdusas vietā iztaisnojām un salabojām sašķiebušos kapakmeni un izveidojām kapu vietas apmalīti, ieklājām ģeotekstilu un sabērām oļus.
Lielākā darbošanās bija Birznieku dzimtas atdusas vietā, kurā tika nostiprināta ar betonētu sienu kapu ārējā mala, piecelts un salabots nokritušais dzimtas kapakmenis, uzstādītas kapuvietas ārējās apmales, arī sabērti oļi uz ģeotekstila un praktiski labiekārtota visa kapuvieta kopumā.
Paldies visiem par piedalīšanos, nesavtīgo smago darbu, tehnisko atbalstu un daudzām atbalsta darbībām šī projekta īstenošanā! Liels paldies visai darba grupai un atbalstītājiem: Aigaram Zandbergam, Kasparam Krecerim, Ilzei Rudlapai, Aivai Auseklei un Artūram Ieviņam ar jauno paaudzi, Ivaram Klāsonam, Raitim Priedem, Renāram Puriņam, Helmutam Zandbergam, Ievai Vavilovai un visiem citiem lielajiem un mazajiem palīgiem, kuri palīdzēja īstenot šo projektu. Īpašs paldies Tukuma novada pašvaldībai par finansējumu projektam un nodibinājumam “Kandavas novada iespēju fonds” par atbalsta platformu projekta iesniegšanā un projekta dokumentācijā.
Informāciju sagatavoja: Projekta vadītāja Ērodeja Kirillova