Iepazīsti Abavas senleju "Tuvā nekuriene"
Pirmais pasākums ciklā “Tuvā nekuriene” ar nosaukumu “Plaukstas lieluma pavasaris” notiks svētdien, 13.maijā plkst.12.00 Kandavā. Pulcēšanās pie Kuršu pilskalna, tautā saukta arī par Velna gultu. Uzkāpjot pilskalnā paveras brīnišķīgs skats un tā ir vislabākā vieta, lai sāktu iepazīt Abavas senlejas dabas parku.
Kopā ar vides eksperti, botāniķi Agnesi Priedi iepazīsim blakus esošās Pūzurgravas augus un biotopus. Pašiem uzmanīgākajiem klausītājiem varbūt būs iespēja ieraudzīt kaut ko pavisam retu un unikālu. Turpinājumā skaņu, krāsu un garšu baudīšana brīvdienu mājā “Jaunkrastmaļi”, kas arī atrodas Pūzurgravā. Šī vieta ir lielisks piemērs, kā iekopt īpašumu dabas parkā saglabājot un vairojot bioloģisko daudzveidību. Pasākums ir bez maksas un aicināti visa vecuma dabas mīļotāji, var ņemt līdzi savu piknika groziņu.
Pasākumu kopumu “Tuvā nekuriene” paredzēts realizēt trīs novadu – Kandavas, Talsu, Kuldīgas novadu teritorijās un divās īpaši aizsargājamās teritorijās dabas parkā “Abavas senleja” un dabas parkā “Talsu pauguraine”. Šis teritorijas vieno līdzīgas ainaviskās un bioloģiskās vērtības, atrašanas salīdzinoši netālu vienai no otras un jau senāk citos projektos izveidojusies sadarbība dabas aizsardzībā ieinteresēto cilvēku un nevalstisko organizāciju līmenī.
Vairāk informācijas par visu pasākumu norises vietām un laikiem meklējiet www.facebook.com/abavasielejas... vai www.facebook.com/abavavieno lapās.
Biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs” aicina šajā gadā sešos pārgājienos iepazīt dabas procesus kopā ar vides ekspertiem un nozares speciālistiem reizē arī ieklausoties, aptaustot un arī izstaigājot neparastas vietas tepat tuvu lielceļiem, bet kur parastie tūrisma maršruti neved. Par tām vietām ir dzirdēti nostāsti, ir redzēti citu uzņemtie attēli, bet nav saprotams, kur tās īsti atrodas un vai tur tā var iet.
Dabas parki “Abavas senleja” un “Talsu pauguraine” ir īstas dārgumu krātuves dabas mīlētājiem – dziļas upju ielejas, kalni un lejas, pasaulē novērtēta īpaši aizsargājamo augu un visu dzīvo radību daudzveidība. Ja Latvijā ir vietas, kur kaut kas vairs palicis tikai atmiņās, tad te viss vēl ir - zied un kustās.
Projekta mērķis ir regulāru pasākumu cikla “Tuvā nekuriene” aktivitātēs vienkārši, mūsdienīgi un saprotami izglītot par dabas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas nepieciešamību apvienojot dažādu dabas ekspertu zinātniski pamatoto informāciju, zemju īpašnieku biotopu apsaimniekošanas pieredzi un radošu personību skaņas un vizuālās mākslas darbu veidoto noskaņu,
Projekts tiks īstenots, lai ieviestu dabas parka “Abavas senleja” un dabas parka “Talsu pauguraine” dabas aizsardzības plānos noteikto “Sabiedrības informēšana un izglītošanas mērķi” un nodrošinātu labvēlīgu aizsardzības statusu aizsargājamo un tipisko augu un dzīvnieku sugu populācijām, vienlaikus ļaujot teritoriju izmantot rekreācijai un tūrisma attīstībai.
Saskaņā ar dabas parka “Abavas senleja” dabas aizsardzības plānu no 2016 līdz 2028.gadam, teritorijas apsaimniekošanas ilgtermiņa mērķis ir saglabāt dabas parka ainavisko un kultūrvēsturisko vērtību, kā arī bioloģisko daudzveidību, uzlabojot meža, zālāju, purvu un saldūdens, atsegumu biotopu kvalitāti un, veicinot daudzveidīgās augu, putnu, bezmugurkaulnieku, sikspārņu un citu sugu, kā arī to dzīvotņu saglabāšanas ilglaicību, vienlaikus nodrošinot arī izglītošanas un audzināšanas funkciju izpildi, teritorijas attīstību un iedzīvotāju labklājības līmeņa celšanos.
Dabas parkā “Abavas senleja” konstatētie 28 biotopi ir mājvieta neskaitāmām retām un īpaši aizsargājamām putnu sugām, piemēram, meža balodim, baltmugurdzenim, trīspirkstu dzenim un vakarlēpim, zīdītājdzīvniekiem (t.sk. sikspārņu) un ļoti daudzām bezmugurkaulnieku sugām. Ņemot vērā, ka dabas parkā ir noteikti 8 dažādi zālāju biotopu veidi un divi krūmāju biotopu veidi ievērojamās platībās, šeit ir sastopama vērienīga floras bagātība, kas raksturīga tikai dažām upju ielejām Latvijā.
Ņemot vērā lielo īpaši aizsargājamo biotopu un sugu dzīvotņu koncentrēšanos dabas parka teritorijā, to nozīmi ES retu un izzūdošu sugu un biotopu aizsardzības kontekstā, dabas parks neapšaubāmi ir atzīstams par būtiski nozīmīgu teritoriju bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā Latvijā. Kā nozīmīga vērtība būtu jāmin zālāju, kā arī meža biotopu daudzveidība, kvalitāte un tajos esošo reto bezmugurkaulnieku, augu un putnu sugu daudzveidība, galvenokārt, ievērojamais ES nozīmes sugu skaits, Abavas ielejai raksturīgā floras daudzveidība, kā arī lielo plēsīgo putnu klātbūtne.
Dabas parka “Talsu pauguraine” teritorija izveidota, lai aizsargātu vienu no Ziemeļkurzemes dabas apstākļu ziņā daudzveidīgākajiem apvidiem ar izteikti paugurainu reljefu un vairākiem nelieliem, bet dziļiem ezeriem, kā arī teritorijas izcilo ainavu un aizsargājamās augu un dzīvnieku sugas.
Viena no teritorijas dabas aizsardzības prioritātēm ir dabas parka iedzīvotāju, zemju īpašnieku un sabiedrisko organizāciju informēšana par dabas parkā esošajām vērtībām, kā arī ekonomiskajām iespējām, ko sniedz īpaši aizsargājamās dabas teritorijas statuss. Dabas parka “Talsu pauguraine” dabas aizsardzības plāns izstrādāts laikam no 2014. līdz 2024.gadam.
Projekta mērķauditorija ir īpaši aizsargājamo teritoriju zemju īpašnieki, uzņēmēji, tūrisma produktu veidotāji, kā arī aktīvi, videi draudzīgi atpūtnieki no citām apdzīvotām vietām Latvijā.
Projekta aktivitātes notiks vietās, kas līdz šim ir maz izmantotas organizējot vides izglītības pasākumus un tāpēc būs interesantas arī daudziem pastāvīgiem pasākumu apmeklētājiem.
Projektu “Tuvā nekuriene” finasē Latvijas vides aizsardzības fonds, realize biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs”.
Projekta vadītāja Iveta Piese,
aiac@inbox.lv, tel.28396830