1-attels.webp
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
Lapas karte
AA+A++
A AAA

Pulvertornis, apskates objekts

Pils iela 4, Kandava, Tukuma novads, Latvija
57.035549 22.779135

Pulvertornis ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Labi saglabājies ir tornis, kas atrodas 28 m attālumā no fogtejas austrumu mūra. Tā ir gandrīz kvadrātveida celtne ar 2 stāviem un gandrīz 2 m bieziem mūriem.
Tautā to sauc par Pulvertorni, celts 17. gs. vidū kā hercogam Jēkabam piederoša šaujampulvera ražotne un noliktava.
Tā zemā atrašanās vieta noliedz domu, ka tas varētu būt novērošanas tornis vai priekšpils nocietinājums.
Vairāki vēsturnieki pieņem, ka te atradies akas namiņš, jo nogāzē viegli sasniedzams gruntsūdens. Ap 1790. gadu ēkas mūros izbūvēts Kandavas pilskunga tiesas cietums.
Torni ar fogteju savienojis ap 12 m garš tilts uz viena balsta. Ir nostāsti par apakšzemes ejām un pagrabiem, kuros vēl gadsimta sākumā vīri atraduši vīna pudeles ar vairāku simtu gadu vecu vīnu.

2018. gada nogalē tika veikta Pulvertorņa logu slēģu un durvju izgatavošana un montāža. Slēģi un durvis izgatavoti no rombveidā liktiem dēļiem - 7 logailām D, Z un A pusēs un durvīm Z pusē ar atbilstošu furnitūru. Vērtņu sastiprināšanai nav lietotas skrūves vai naglas - metāls kā sendienās aizstāts ar ozolkoka tapām. Durvju kalumi un slēdzene ir autentiski, apdarei izmantotas no dabīgām izejvielām ražotas gruntis un lazūra. Logu slēģu un durvju izgatavošanas un montāžas darbus veica kandavnieks Jurģis Ābele.

2019. gadā Kandavas novada dome īstenojusi projektu “Kandavas Pulvertorņa jumta glābšana”. Projekta mērķis bija atjaunot Pulvertorņa jumta rietumu plaknes konstrukcijas un jumta segumu, lai to pasargātu no turpmākas ārējo laika apstākļu negatīvās ietekmes un saglabātu valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Projekta ietvaros tika nomainītas mitruma bojātās Pulvertorņa jumta nesošās konstrukcijas, tās tika demontētas un aizstātas ar jaunām, precīzi atkārtojot būvkoku iesiešanu. Jumta konstrukcija tika veidota atbilstoši 18.gs. tradīcijām. Lai novērstu nokrišņu iekļūšanu Pulvertorņa iekšpusē, tika veikta skursteņa bojātās daļas pārmūrēšana, kā arī tam tika uzlikts nerūsējošā tērauda konstrukcijas jumtiņš ar polikarbonāta stiklu. Dakstiņu klājumam tika izmantoti 120 gadus veci dakstiņi, lai saglabātu kultūras pieminekļa autentiskumu.


Piezīme: Šobrīd Pulvertornis apskatāms no ārpuses.

1935. gadā blakus Pulvertornim stādīta Vienības birzs.
Skvērs gar Abavas ielu iekārtots 20 gs. 50. gados sabiedriskajās talkās.

2021. gada rudens. Foto: Jānis Kamerāds 2021. gada sākums. Foto: Daiga Rēdmane 2020.gads. Foto: Daiga Rēdmane 2020.gads. Foto: Daiga Rēdmane 2019. gads. Foto: Jānis Kamerāds 2020.gads. Foto: Daiga Rēdmane 2020.gads. Foto: Daiga Rēdmane 2019. gads. Foto: Daiga Rēdmane 2019. gads. Foto: Daiga Rēdmane Foto: Daiga Rēdmane 2019. gads. Foto: Daiga Rēdmane<br> Pulvertornis. Foto: Jānis Kamerāds Foto: no Kandavas novada muzeja arhīva. Foto: no Kandavas novada muzeja arhīva.  Miķeļtirgus Kandavā. Skats uz Pulvertorni un skvēriņu. Foto: Daiga Rēdmane. Ledusskulptūra pie Pulvertorņa (2013). Foto: Egils Rēdmanis. Lieldienas. Foto: Daiga Rēdmane. Foto: Egils Rēdmanis. Foto: Aldis Priednieks - biedrība "Rājumi". Foto: Egils Rēdmanis. Foto: Aldis Priednieks - biedrība "Rājumi". Foto: Egils Rēdmanis. Foto: Maija Egle

Dati sagatavoti sadarbībā ar uzziņu portālu www.viss.lv Pulvertornis, apskates objekts
facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top