pavasara-foto-majas-lapai5.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
Lapas karte
AA+A++
A AAA

VĒSTURE. Atceramies un pieminam. Novadnieki-jūnija jubilāri08.06.2021

junija_jubilari_konstance_neimane.jpgJūnijā piemiņas jubilejas ir vairākiem mūsu novadniekiem, kuri ierakstījuši paliekošas lapaspuses kultūras un izglītības jomā Kandavas novadā.

4. jūnijā 115 gadu jubileja skolotājai, ērģelniecei Konstancei Neimanei.

( dz.Holendere. 1906.-2000.)

Konstance Neimane dzimusi Blīdenē, kur pirmās muzikālās iemaņas guvusi, spēlējot ērģeles Blīdenes baznīcā. Mācījusies Jelgavas skolotāju institūtā, kur apguvusi vācu un angļu valodu. Mācību laikā turpinājusi spēlēt ērģeles baznīcās gan Rīgā, gan citur. No 1927. līdz 1944. gadam strādājusi Džūkstes pamatskolā. Mācījusi visus priekšmetus. 1944. gadā kopā ar ģimeni devusies bēgļu gaitās uz Irlavu, kur no 1944. gada bijusi skolotāja Irlavas-Pētertāles pamatskolā. 1945. gadā atnākusi uz Kandavu. Strādājusi par skolotāju Kandavas vidusskolā un spēlējusi ērģeles Kandavas ev. luteriskajā baznīcā. No 1951. gada mācījusi dziedāšanu Kandavas lauksaimniecības tehnikumā. Bijusi Kandavas jauktā kora diriģente. 1980. gadā aizgājusi pensijā. Turpinājusi spēlēt ērģeles Kandavas baznīcā, vadījusi arī draudzes vokālo ansambli.

Mirusi 2000. gada 20. aprīlī, apbedīta Kandavas Baznīcas kapos.

 

14. jūnijā 65 gadu jubileju atzīmētu Kandavas kultūras nama estrādes ansambļa „Mosso” vadītājs Ilmārs Bikše (1956 – 2008).   junija_jubilari_ilmars_bikse.jpg

Dzimis Miervalža un Annas Bikšu ģimenē.  Ilmāra tēvs bija beidzis Kandavas ST, strādāja par mācību meistaru, virpotāju, bet visu mūžu viņu aizrāva mūzika, viņš bija Kandavas pūtēju orķestra diriģents, dziedāja korī. Korī viņš iepazinās un aprecējās ar Annu Eglīti, kura pēc skolotāju institūta beigšanas strādāja Kandavā un dziedāja korī. Arī Ilmārs un viņa māsa Gunta pievērsās mūzikai- – abi beidza Kandavas mūzikas skolu un visu mūžu bijuši saistīti ar muzicēšanu un dziesmu.

Ilmārs 1975. gadā absolvējis Kandavas lauksaimniecības tehnikumu. Strādājis Kandavas radiorūpnīcā, elektroprojektēšanas firmā. Ilmārs bija sabiedriski aktīvs, visu mūžu muzicēja dažādās grupās, bija Kandavā un tuvākajā apkārtnē iecienīts muzikants. Ilmārs bija precējies ar jūrmalnieci Teiksmu Lazdāju. Ilmārs muzicējis dažādās grupās. Kandavā vadījis estrādes ansambli „Mosso”, bijis arī Kandavas kultūras nama direktors.  

Apbalvojumi:

2005. gadā saņēmis Kandavas novada domes Pateicības rakstu.

Pilnīgi negaidīti aizgāja mūžībā 52 gadu vecumā- 2008. gada 17. maijā. 

Informācijas avots vietne- Timenote.
  junija_jubilari_ilmars_bikse2.jpg

 14. jūnijā dzimis skolotājs, Variebas un Grenču pamatskolu pārzinis Vilis Vītols (1886 - 1965).

1904. gadā beidzis Tukuma pilsētas skolu, bet 1905. gadā – pedagoģiskos kursus pie Cēsu pilsētas skolas. No 1906. līdz 1914. gadam bijis skolotājs Usmas pagasta skolā, bet no 1919. līdz 1924. gadam Usmas pagasta skolas pārzinis. No 1924. līdz 1926. gadam bijis Variebas pamatskolas pārzinis. No 1929. līdz 1950. gadam Grenču pamatskolas pārzinis. Bijis Grenču mazpulka vadītājs, Latvijas Jaunatnes Sarkanā Krusta Irlavas nodaļas biedrs, Grenču lauksaimniecības pārraudzības biedrības biedrs, Grenču pagasta revīzijas komisijas loceklis.

Apbalvojumi: 1938. gadā - Atzinības krusta IV šķira

1938. gadā - Triju Zvaigžņu ordeņa V šķira.

junija_jubilari_grencu_skola.jpg

Sagatavoja Kandavas novada muzeja fondu glabātāja

Ināra Znotiņa

 

 

facebokinstagramtwitteryoutubedraugiem.lv
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumiVeselību veiconošie pasākumi Kandavas un pagastu apvienības teritorijā
back to top