rudens-foto4.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
Lapas karte
AA+A++
A AAA
PASĀKUMU KALENDĀRS

Vānes pagastā vērtē dižākās lauku sētas un darbīgākos novadniekus

17.07.2019

dsc_0124.jpg17.jūlijā konkursa “Diženi Kandavas novadā" vērtēšanas komisija viesojās pie Vānes pagasta dižāko lauku sētu saimniekiem un darbīgākajiem novadniekiem.

Konkursam no Vānes pagasta tika pieteikti četri dalībnieki dažādās nominācijās: Zigrīdas un Leona Trusovu saimniecība “Jaunarāji” nominācijā “Dižākā lauku sēta”, Aivars Žiedas no “Kalnēniem” kā “Darbīgākais uzņēmums”, nominācijā “Vieta, kas jāredz”- “Smilgāju” māja, kurā saimnieko Aiga un Aigars Bitmaņi, kā arī daudzdzīvokļu māja Dzirnavu ielā 1, Vānē, pie kuras Baiba un Agris Baroni izveidojuši atpūtas stūrīti sev un mājas iedzīvotājiem.


Zigrīda un Leons Trusovi komisiju sagaidīja savā īpašumā “Jaunarāji”, kas pieteikta nominācijā Dižākā lauku sēta”. Saimniece pastāstīja, ka viņas dzimtā vieta ir Zemītes pagastā, kur nodzīvojusi līdz 18 gadu vecumam. Izmācījusies par kino mehāniķi un  rādījusi kino katrā ciemā gan Vānē, gan Pūcēs, gan Matkulē. Šo daudzo gadu laikā ir strādāts putnu fermā, bērnudārzā, ir svērti graudi un darīti vēl citi darbi.   
Leons ir Matkules-Vānes jaunietis un 1963.gadā mamma nopirkusi “Jaunarājus”. Strādājis Leons kolhozā “Amula” par traktoristu un 1969.gadā aizgājis mācīties uz Kuldīgu šofera kursos. Ir strādājis par tehnikas laukuma pārzini, šoferi un pēdējos gadus saimniekojis savā zemnieku saimniecībā.
Saimniecībā ietilpst 30.3 hektāri zemes, no tiem lauksaimniecībai atvēlēti 22 hektāri. Pārdošanai tiek audzēti kvieši un rapsis. Daļa zemes ir apmežota ar Eiropas projekta līdzekļiem. Saimniece pastāstīja, ka kādreiz ir turēti mājlopi, bet tagad palikuši tītari, suņi un kaķi.
Trusovu pārim ir trīs bērni un septiņi mazbērni, kuri vasarā labprāt ciemojas pie vecvecākiem. Lai kuplajam mazbērnu pulciņam būtu ērta dzīvošana ir iegādāts pat ceļojumu treileris, pie kura vasarās kopīgi tiek kurta dzīvā uguns un cepta gaļa. Zigrīdas kundzes lielākā sirdslieta ir kulinārija, bulciņas un pīrādziņi “Jaunarājos” tiek gatavoti itin bieži. 


Nominācijai “Darbīgākais uzņēmums” pieteikts “Kalnēnu” saimnieks Aivars Žiedas, kurš gatavo un pārdod mājas kūpinājumus un konservējumus. Aivars žūrijas komisijai viesmīlīgi izrāda savu īpašumu, kurā ir ne tikai tīrumi, gurķu un tomātu siltumnīcas un zivju pilni dīķi, bet arī kūpinātava un plašs pagrabs, kurā kā zaldātiņi uz plaukta stāv konservācijas burciņas un pudelītes ar Aivara un viņa dzīvesbiedres Lindas darinātajiem saldajiem un sāļajiem gardumiem. Tomātu biezsula, smiltsērkšķu sula, zemeņu kompots, mellenes ar cukuru, marinētas baravikas, "Vīriešu zapte", "Ķēves spēriens" un citas garšīgas lietas. Aivars ir aprēķinājis, ka kopumā šobrīd ir savāktas  59 dažādas receptes un pagājušā gadā saražotas ap 7000 burciņu.
Viss, kas burciņās ielikts, izaudzēts tepat uz vietas “Kalnēnos” vai salasīts mežā. Burkas un vāki tiekot iepirkti Igaunijā, katru gadu no jauna, otrreiz nekas netiek lietots. Kā sacīja Aivars, gan cena ir cita, gan izskats viņiem patīk, tās ir īstas dizaina burciņas.
“Kalnēnu” produkcija tiek tirgota Rīgā divās eko veikalu “Idille” filiālēs Barona centrā un Rīga Plaza, kā arī interneta veikalā “Pievedums.lv”


Plašajā “Smilgāju” mājas sētā žūrijas komisiju sagaida saimniece Aiga Bitmane. Viņa pastāstīja, ka ar vīru Aigaru īpašumu iegādājušies apmēram pirms četrpadsmit gadiem un sākotnēji šeit braukuši tikai brīvdienās, lai savestu kārtībā pagalmu, māju un apkārtni. Iepriekš Bitmaņu ģimene dzīvoja Rīgā, strādāja Saldū un tikai brīvdienas pavadīja Vānē, tomēr šis gads ģimenei ir pārmaiņu gads, kad nolēmuši “Smilgājos” palikt uz pastāvīgu dzīvi.
Aiga pēc profesijas ir konditore un mēbeļu dizainere. Konditorejā nostrādāti vairāki gadi, savulaik ir cepta kūka pat bijušajai Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai.
Jau vairākus gadus Bitmaņu ģimenei ir kopīgs uzņēmums, “Bitman wood”, kurā tiek projektētas un izgatavotas mēbeles un dažādi interjera aksesuāri, kā arī tiek piedāvātas dizainera konsultācijas.
Pateicoties Aigas radošumam un vīra mēbeļu gatavošanas prasmei, plašajā pagalmā ir ierīkotas vairākas atpūtas zonas un dekoratīvi elementi- celmi un nozāģētie koki ir pārveidoti par ziedu dobēm vai dārza dekorācijām, zem ābeles vietu atradis dīvāns ar romantiskiem spilveniem, pie pirts izvietota čuguna vanna, zem kuras iekurt ugunskuru, lai ūdens neatdzistu.
Nevar nepamanīt, ka saimnieki cieņā tur senlatviešu tradīcijas: katrā logā iekārta kāda latvju zīme un saulgriežu ugunskurs iekārtots atbilstoši senlatviešu tradīcijām- ugunskuram apkārt ir izkārtoti akmeņi, kas apzīmēti ar latvju zīmēm, kā arī pagalmā ne reizi vien svinētas krustabas. Šķūnī iekārtota tusiņu vieta, kurā gluži kā muzejā izvietoti visi senie instrumenti un mēbeles, kas atrastas mājā.
Aiga atklāj, ka tuvākajā nākotnē plāno sava nama durvis vērt arī tūristiem un citiem interesentiem, tomēr līdz tam vēl paveicami daži darbi.


Nominācijā “Krāšņākā daudzdzīvokļu māja” pieteikta daudzdzīvokļu māja Dzirnavu ielā 1, Vānē, pie kuras Baiba un Agris Baroni pēc savas iniciatīvas un līdzekļiem, izveidojuši atpūtas stūrīti sev un mājas iedzīvotājiem.
Kā pastāstīja Vānes pagasta pārvaldniece Daina Priede, mājā ir astoņi dzīvokļi un kaimiņi dzīvo draudzīgi. Kopīgiem spēkiem tiek aprūpētas puķu dobes un pļauts piemājas mauriņš. Mājas vienā galā Baronu pāris iekārtojuši atpūtas zonu ar ziedu grozu, apgaismotiem soliņiem, šūpolēm, žāvētavu gaļas cepšanai un lapeni, kurā kopīgi svinēt lielākus un mazākus svētkus, vai vienkārši patērzētu siltajos vasaras vakaros. 

Saimniecība "Jaunarāji" pieteikta nominācijā Dižākā lauku sēta "Jaunarāju" saimnieki Zigrīda un Leons Trusovi Saimniecība "Jaunarāji" pieteikta nominācijā Dižākā lauku sēta Saimniecība "Jaunarāji" pieteikta nominācijā Dižākā lauku sēta Saimniecība "Jaunarāji" pieteikta nominācijā "Dižākā lauku sēta" Saimniecība "Jaunarāji" Šovasar krusa postījumus nodarījusi arī "Jaunarājos" Saimniecība "Jaunarāji" Saimniecība Saimniecība Saimniecība "Jaunarāji" pieteikta nominācijā "Dižākā lauku sēta" "Jaunarāji" pieteikta nominācijā "Dižākā lauku sēta" Šī gada jūnijā Trusovu pāris svinēja savas Zelta kāzas Aivars Žiedas pieteikts nominācijā "Darbīgākais uzņēmums" Aiavara Žiedas gatavotā produkcija Aiavara Žiedas gatavotā produkcija Izejmateriāls jaunajai produkcijai jau sagādāts Aiavara Žiedas gatavotā produkcija Aiavara Žiedas gatavotā produkcija Gurķus, tomātus, ogas un citu nepieciešamo produkcijas gatavošanai lielākoties Aivars izaudzē vai salasa pats Zivju dīķis Aivars Žiedas pieteikts nominācijā "Darbīgākais uzņēmums" Krāšņākā daudzdzīvokļu māja- Dzirnavu iela 1, Vāne Krāšņākā daudzdzīvokļu māja- Dzirnavu iela 1, Vāne Krāšņākā daudzdzīvokļu māja- Dzirnavu iela 1, Vāne Krāšņākā daudzdzīvokļu māja- Dzirnavu iela 1, Vāne "Smilgāji"- Vieta, kas jāredz "Smilgāji"- Vieta, kas jāredz "Smilgāju" saimniece Aiga Bitmane "Smilgāji"- Vieta, kas jāredz "Smilgāji"- Vieta, kas jāredz Vasaras saulgrieži sagaidīti atbilstoši noformētā atpūtas vietā Šķūnī iekārtota senlietu krātuve Sētā svinētas bērna krustabas Kamēr melnā pirtiņa remontā... ...tikmēr mazgāties var čuguna vannā, baudot lauku ainavu Vannā ūdens neatdziest, kamēr vien uguns zem tās kuras Saulgriežu ugunskurs senlatviešu tradīcijās "Smilgāji"- Vieta, kas jāredz
back to top