4-attels.jpg
dzīvo ar garšu!
  • Latviski
  • English
Lapas karte
AA+A++
A AAA

Buses (Matkules) Kuršu pilskalns

14,4 km no Kandavas, Matkules pagasts, Tukuma novads, Latvija, LV-3132
56.992104 22.603846

Apraksts: Buses pilskalns iekļauts 50 populārāko valsts nozīmes dabas mantojuma pieminekļu sarakstā.

Tas ir piecpakāpju pilskalns, kas uzskatāms par vienu no senās Kuršu zemes Vanemas politiskajiem un ekonomiskajiem centriem. Pilskalna plakuma izmēri 50x25m, augstums 27m, kopējais garums ap 200m (ar priekšpilsētas terasi). Šis pilskalns kopā ar Kandavas un Čāpuļu pilskalniem iekļāvies mūsu senču stratēģiski svarīgo nocietinājumu sistēmā.

Pilskalnu 1922. gadā apsekojis un uzmērījis Ernests Brastiņš. Arheoloģiskie izrakumi (Eduarda Šturma vadībā 1937.g., Ēvalda Mugurēviča vadībā 1965.g.) liecina, ka tas apdzīvots pirms vairāk kā 3 tūkstošiem gadu, kā arī 10.-14.gadsimtā.
Pilskalna centrā mūsdienās izveidota uguns kulta vieta, kas iezīmēta ar trim no akmeņiem izliktiem apļiem un rituālu ugunskura vietu vidū.Uzkāpjot pilskalnā, skatienam paveras lieliska ainava uz straujās Imulas upes ieleju, kas no trim pusēm ieskauj pilskalnu, bet līdzās pilskalnam atrodas trīs bedrīšakmeņi (divi no tiem atrodas blakus, bet trešais pretējā pilskalna nogāzē).

Teika stāsta par ganiņu, kurš pie pilskalna ganījis govis. Ik dienu no tā parādījusies daiļava, kas ganiņu cienājusi ar gardiem ēdieniem un teikusi, ka tad, kad viņš būšot sasniedzis 15 gadu vecumu, nogrimusī pils pacelšoties virs zemes un viņš kļūšot par ķēniņu. Tikai nevienam neko neesot brīv stāstīt. Taču mājiniekiem licies savādi, ka ganiņš mājās neko neesot ēdis. Šie likuši puiku nopērt, un zēns izstāstījis par daiļo viešņu. Nākamajā dienā daiļava ganiņam gauži raudājusi, bilstot, ka tai vēl bijis 100 gadu jāpavada pazemē, bet tagad tur būšot jāmīt tūkstots gadu.

Par dabas krāšņumu Buses pilskalns apbalvots ar diviem Eiropas kultūrvēsturiskā mantojuma karogiem, kas apskatāmi mājā "Buses" un kur ilgus gadus saimniekoja Kārlis Busenbergs (1928.-2010.). Tagad dzimtas īpašumu turpina apsaimniekot dēli Ivars un Jānis Busenbergi.
Kādreiz Kārlis Busenbergs zināja stāstīt, ka tūrisms esot aizsācies tieši Busēs. Dzimtas īpašumā ir Viesu grāmata, kas aizsākta 1911. gada 16. jūlijā. Busu mājās 1911. gadā izveidota pirmā tūrisma apmetne Latvijā. Busenbergu dzimta mājā dzīvo kopš 1767. gada.

Imula ir viena no krāšņākajām Abavas kreisā krasta pietekām un ieskauj Buses pilskalnu. Upes ielejā atradīsiet daudz retu un ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā aizsargājamu augu un dzīvnieku sugu. Imulas upe ir strauja, maza, bet bagāta ar zivīm. Tajā dzīvo sapali, līdakas, asari, raudas un citas zivis.

Ieteikums: Buses pilskalns ir viena no skaistākajām skatu vietām Abavas senlejas dabas parkā un tāpēc aicinājums ikvienam ievērot Ministru kabineta noteikumus un nepārvietoties pilskalna teritorijā ar mehāniskajiem transporta līdzekļiem. Tas kaitē ne tikai šim unikālajam arheoloģijas piemineklim, bet arī tā pakajē augošajiem retajiem augiem.

2018.g.marts. Foto: Jānis Busenbergs 2018.g.marts. Foto; Jānis Busenbergs 2018.g.martā. Foto: Jānis Busenbergs 2018. g.martā. Foto: Jānis Busenbergs 2012. gads. Buses pilskalns. Foto: Jānis Busenbergs 2015. gads. Migla Busēs. Foto: Ivars Busenbergs. 2015. gads. Migla Busēs. Foto: Ivars Busenbergs. Buses pilskalns. Foto: Jānis Busenbergs. 2015. gads. Imula. Foto: Ivars Busenbergs. 2015. gads. Foto: Ivars Busenbergs. 2015. gads. Foto: Ivars Busenbergs. 2013. gads. Imula pie Buses pilskalna. Foto: Aiga Rēdmane. Buses pilskalns. Foto: Jānis Busenbergs. 2009. gads.

Dati sagatavoti sadarbībā ar uzziņu portālu www.viss.lv Buses (Matkules) Kuršu pilskalns
facebokinstagramtwitteryoutube
PASĀKUMU KALENDĀRS

Latvija.lvKandavas novada ceļu karte.Tukuma novada pašvaldībaAktuālās tirgus izpētesPiejūra, atkritumu apsaimniekošanaKandavas komunalie pakalpojumi
back to top